Tayyip Erdoğan Hz. İbrahim gibi yumuşak huylu, halim, selim olmalı…

Tayyip Erdoğan Hz. İbrahim gibi yumuşak huylu, halim, selim olmalı…

Tayyip Erdoğan Hz. İbrahim gibi yumuşak huylu, halim, selim olmalı…

Türkiye’nin iyiliği için her iki tarafta çekişmekten vazgeçmeli.


Halkın üzerinde ciddi anlamda çok baskı var. Geçim sıkıntısı var, çocuklarının problemleri var, sağlık sorunları var, trafik keşmekeşi var. Bütün bu sorunlarla insanlar her gün mücadele ediyorlar. Böyle bir ortamda halk güler yüz görmek istiyor, güzel sözler duymak istiyor, devletin kendilerini şefkatle kucakladığını hissetmek istiyor.

Halkımız zaten zorluk içindeyken bir de devlet erkânında gergin yüz görmek istemiyor, kavga dinlemek istemiyor, çekişme ortamı istemiyor. Herkesi sevgiyle kucaklayan, nefrete iyilikle cevap veren, kavgaya değil yatıştırmaya açık olan, her zaman olumlu ve güzel konuşan bir başbakan ve devlet görmek istiyor.

Kuran’da da Allah Müslümanlara yumuşak huylu olmalarını, her zaman bağışlayıcı ve affedici olmalarını öğütlüyor. Bu yüzden başbakanımız da güler yüzlü olmalı ve alttan alan, bağışlayan, yatıştırıcı bir üslup kullanmalı.

İbrahim’in babası için bağışlanma dilemesi, yalnızca ona verdiği bir söz dolayısıyla idi. Kendisine, onun gerçekten Allah’a düşman olduğu açıklanınca ondan uzaklaştı. Doğrusu İbrahim, çok duygulu, yumuşak huyluydu. (Tevbe Suresi, 114)

Allah’tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla, onlar için bağışlanma dile ve iş konusunda onlarla müşavere et. Eğer azmedersen artık Allah’a tevekkül et. Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever. (Ali İmran Suresi, 159)

Başbakanın çok üzerine gelindiğini ve bu yüzden de çok gergin bir ortam oluştuğunun farkındayız. Bu başbakanın tavırlarına ve sözlerine de yansıyor. Ama bu konuda Tayyip Erdoğan kendisini yönlendirenlere karşı dikkatli olmalı ve bir anda öfkeli, halkın rahatsız olacağı üsluplardan kaçınmalı. Onun yerine daima affedici olduğunu, Kuran’da Müslümanlarla böyle emredildiğini insanlara anlatmalı. İşte o zaman herkes tarafından sevilir. Kavgacı üslup, geren üslup, “bizde size bunu yapacağız, bunun altında kalmayacağız” tarzı üslup insanları geriyor ve mutsuz ediyor. Hâlbuki “Kuran’a göre biz affedeceğiz, hoş göreceğiz, biz de yolsuzlukların üzerine gideceğiz” deseler herkesin gönlünü kazanırlar.

Evet, başbakan Tayyip Erdoğan Fethullah Gülen’e karşı da bu tavrını göstermeli. Sonuçta onlar da Müslüman. Onlara karşı sert üslup kullanmak, onları dışlamak, onları terörist gibi göstermek kesinlikle yanlış olur. Çünkü Erdoğan hükümeti bu güne kadar yıllarca Gülen okullarını ziyaret etti, Türkçe olimpiyatlarına katıldı. Bu ülkenin bakanları Fethullah Gülen’in okullarını ziyaret edip orada İstiklal Marşı’nı dinledi. Dünyanın dört bir yanından gelen çocukların Türkçe konuştuklarına şahit oldu. Bütün bunlar şimdi inkâr edilemez. Bu arada Gülen cemaatinin de Erdoğan’a ve hükümete sahip çıkması gerek. Karşılıklı çekişmeden vazgeçip birlik olmalarının ehemmiyetini iki tarafın da görmesi gerek.

Çekişmeye kimseye bir yarar sağlamayacağı gibi ülkeye ve her iki tarafa da büyük zarar getirir ve getiriyor da. Bu yüzden Müslüman’ım diyen, Kuran’a uyuyorum diyen herkes tıpkı Hz. İbrahim gibi yumuşak huylu olmalı. Ve bir Müslüman’ın ne kadar güzel ahlaklı olduğunu herkese göstermeli diye düşünüyorum. Her iki taraf da unutmasın ki Gülen cemaatinin yıkılıp yok olması AK partinin işine yaramaz, AK partinin de indirilmesi Gülen cemaatinin işine yaramaz. Müslümanlar birbirlerine düştüğünde iki tarafta hayır bulamaz. Bu yüzden bu çekişme daha fazla uzamadan biran önce bitmeli.

Tayyip Erdoğan gergin bir üslupla ve yüzle konuşmak yerine son derece pozitif, güler yüzlü bir şekilde hükümetin yaptığı icraatları anlatsa çok etkili olur. Ayrıca yapacaklarını anlatması, Alevileri Sünnileri aynı şekilde sevgiyle kucaklayacaklarını, başörtülü, başörtüsüz herkesin eşit haklara sahip olduğunu, bu ülkede asla ayrımcılık olmayacağını vurgulasa çok güzel olur. Sürekli kullanılan güzel üslup, güler yüz ve olumlu zihniyet halka da yansıyacak, halk da başbakan da rahatlayacaktır.

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s