İnsan ancak ince ince eğitildiğinde kaliteli hale geliyor

İnsan ancak ince ince eğitildiğinde kaliteli hale geliyor

İnsan ancak ince ince eğitildiğinde kaliteli hale geliyor

 

Çocuğunuzu gerçekten seviyorsanız onu sonsuz hayatına hazırlayın.


Bu yazımda çocuklarının eğitimi için çaba harcayan annelere ve babalara seslenmek istiyorum. Bazı anne ve babalar var güçleriyle çocuklarını spora yönlendiriyorlar, daha küçük yaşta yabancı dil öğrensin diye hocalar tutuyorlar. En azından bir enstruman çalsın diye büyük emekle çocuklarına eğitim verdiriyorlar. Tüm bu yapılanlar hakikaten çok güzel. Ama bir de çocuğun ahlakını güzelleştirmek için, onu nefsini eğitmek için emek vermek gerekiyor.

Çocuğunuzu bu dünyada başarılı olması, mutlu olması, iyi bir kariyer yapması için elinizden geldiği kadar hazırlayabilirsiniz. Ama asıl önemli olan o çocuğu bir mümin olarak yetiştirip sonsuz hayatına, yani ahirete hazırlamaktır. Eğer çocuk Allah’ı tanıyıp iman etmezse, dünyanın bir imtihan yeri olduğunu anlamazsa, ahiretin varlığına inanmazsa zaten bu dünyada mutlu olması mümkün değildir. Kalbi Allah sevgisiyle ve imanla dolu olmayan bir insan dünya hayatında huzur ve mutluluk bulamaz. Tüm dünya adeta üzerine çöker. O ne kadar dünyayı kovalarsa, dünya da o kadar kendinden kaçar. Nefsini eğitmediği için, sabretmeyi, şükretmeyi, her zaman güzel tavır göstermeyi bilmediği için o ruh bedene asla huzur vermez. Birçok mal, mülk edinse de bunlar mutluluk yerine daha çok sıkıntı getirir.

İşte bu yüzden anne ve babaların çocuklarını sabırla, ince, ince kaliteli bir mümin olarak yetiştirmeleri gerekiyor. Çocuklarına Kuran ahlakının güzelliğini tüm yönleriyle anlatmalılar. Allah için sevmenin, Allah için yaşamanın güzelliğini hissettirmeliler. Sürekli salih amellerde bulunmanın insanı nasıl huzurlu kıldığını öğretmeliler. Çocuk derin bir eğitim aldığında fedakârlığın, zorda kalana yardım etmenin, her durumda güzel tavır göstermenin ve tüm imtihanlara sabretmenin güzelliğini kavrayacaktır. Dolayısıyla hem güçlü bir karaktere hem de derin bir imana sahip olacaktır. Ancak nefsini eğiten ve dünya hayatının geçiciliğini fark eden bir insan bu dünyada mutlu olabilir. Aksi takdirde o çocuğun mutlu olması için ne yaparsanız yapın boştur.

Bu dünya hayatı, yalnızca bir oyun ve ‘(eğlence türünden) tutkulu bir oyalanmadır’. Gerçekten ahiret yurdu ise, asıl hayat odur. Bir bilselerdi. (Ankebut Suresi, 64)

Kaynak: http://birgo.mynet.com/dunya-hayatinin-gercegi

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

 

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s