CHP neden sağ parti gibi gözükmek zorunda?

CHP neden sağ parti gibi gözükmek zorunda?

CHP neden sağ parti gibi gözükmek zorunda?

 

Daha önce yazdığım “CHP nasıl iktidar olur” başlıklı yazımda CHP’nin nasıl sağ kesimi kucaklaması gerektiğine, Türkiye’nin giderek daha da dindarlaştığına değinmiştim. Evet, artık Türkiye 1960’ları, 1970’leri çok geride bıraktı. Artık %75’i evrime inanan ve batıya özenen halk yerini %95 yaratılışa bırakan ve dine yönelen bir halka bıraktı. Bu yüzden de Darwinist, materyalist ve dine soğuk bir CHP bu topluma son derece uzak kaldı. Toplum giderek dindarlaşmaya eğilim gösterirken CHP’de doğal olarak dindarlaşma yönünde bir çalışma yapmalıydı, dini fikirlerle, kısacası AKP gibi bir idealle ortaya çıkmalıydı. Yoksa elinde kalan üç beş oyu da kaybedecekti. Bakın yazar Seral Köprülü CHP’nin içinde bulunduğu durumu nasıl güzel özetliyor:

CHP, özellikle Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olduğu 2010 yılından itibaren neredeyse bir “merkezsağ parti” görünümüne büründü. Her ne kadar Kemal Bey için,“ortanın solunu savunan siyasetçi” tasvirleri yapıldıysa da uygulamada bu “ortanın sağının oylarını almaya çalışan siyasetçi” şeklinde önümüze çıkıyor.

Nitekim, Almanya’nın eski sosyal demokrat başbakanı Gerhard Schröder’in Nisan 2012’de Habertürk Gazetesi’nden Hakan Özenen’e verdiği mülakatta, “Türkiye’deki sosyal demokratların ve CHP’nin giderek daha sağa kayıp milliyetçi eğilimler gösterdiğini gözlüyorum” sözleri, CHP’nin Avrupa’dan nasıl algılandığı hakkında bizlere fikir veriyor. (1)

CHP, merkez sağ ve muhafazakar kesimin oylarını kazanmak için sağdan birçok kişiyi partisine katıyor. Kılıçdaroğlu 2013 Kasım’da “Merkez sağ partilileri CHP’ye davet ediyorum” çağrısı yapmış, bunun ardından 200 kişilik liste hazırlandığı kamuoyuna yansımıştı. Aralarında Nahit Menteşe ve Ahad Andican’ın bulunduğu isimlerle görüşüleceği bildirilmişti. (2)

CHP zihniyet olarak tümüyle sağa kayar mı bilemem ama milletimizin çok büyük çoğunluğunun fikren sağa kaydığı ve maneviyatına daha çok sahip çıkmaya başladığı bir kesin gerçeklik.

CHP’NİN MİLLİYETÇİ VE MUHAFAZAKAR ADAYLARI

CHP özellikle İstanbul’un AK Parti’nin seçmenlerinin ağırlıkta olduğu ilçelerde “muhafazakâr” aday arayışı dikkat çekiyor. Vatan Gazetesi’nden Mehmet Tezkan’a göre CHP hala bu konuda ürkek. Tezkan “çok daha cesur bir şekilde sağ kesimden adaylar çıkarılmalı” görüşünü savunuyor. (3)

Ankara’da MHP’li Mansur Yavaş büyükşehir belediye başkan adayı olurken, Hatay’da da Gezi protestosuna katılanları marjinal olarak değerlendiren Ak Partili Lütfü Savaş aday gösterildi. Necmettin Erbakan’ın yeğeni Sabri Erbakan Fatih’ten CHP belediye başkan adayı olurken, Demokrat Partili Ercan Dalkılıç da Dilovası’ndan CHP adayı oldu. Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçesi’ne bağlı Akharım Beldesi’nde,türbanlı Sevinç Özdemir’i belediye başkan adayı olarak gösterdi.

Sinan Aygün, Mehmet Haberal, Turan Tayan, Bülent Kuşoğlu, Aytun Çıray gibi merkez sağdan isimler 2011 genel seçimlerinde CHP’den milletvekili seçilirken, Nur talebesi olan Faik Tunay, eski müftü İhsan Özkes ve ilahiyatçı Doç. Dr. Muhammet Çakmak da CHP’den vekil oldular. Türkiye’deki Caferilerin lideri Selahattin Özgündüz’ün yeğeni Ali Özgündüz’ü de bu listeye ekleyebiliriz. Şimdi ise Özkes Üsküdar’dan,Çakmak da Bağcılar’dan CHP tarafından belediye başkan adayı. Her türlü merkezi oluşuma uyum sağlayabilen Mustafa Sarıgül de, CHP’nin merkez sağ açılımında öne çıkan önemli isimlerden.

CHP’nin merkez sağ oyları kazanması gerekliliğini, İstanbul Milletvekili Faik Tunay bakın nasıl dile getirmiş:”Merkez sağ oylara talip olmak, kucak açmak gerekiyor. Türkiye’de insanların yüzde 40’ı kendisini merkez sağda tanımlıyor. ANAP, AKP, DP, AP hem merkezdeki isimlerin oylarını aldıkları için tek başına iktidar oldular. Bu davet olumlu. Özellikle genç seçmen CHP’ye çekilmek durumunda. Başka türlü iktidarın oyunun içinden oy almak doğru değil. Yüzde 50’nin yüzde 15’i milli görüştür, hadi diyelim yüzde 25’tir. Yüzde 25’i kesin olarak merkez sağdır. Bu oylara talip olmak gerekiyor. Bunlara kucak açmak gerekiyor.” (4)

CHP NEDEN “SAĞ PARTİ” GİBİ GÖRÜNMEYE ÇALIŞIYOR

Türk halkının son yıllarda artan dindarlığı tartışılmaz bir gerçeklik. Şubat 2013’te Diyanet’in yaptığı”Vatandaş Memnuniyet Anketi”nde yurttaşların dindarlık düzeyleri de ölçülmüştü. Türkiye’de “dindar değilim” diyenlerin oranı %4.7’de, “Hiç dindar değilim” diyenlerin oranı 1.1’de kalırken, “Herhangi bir dine inanmadığını” açıklayanların oranı ise yüzde 0.5 olarak belirlenmişti. Bu sonuç, “Çok sayıda Batı ülkesinin temel sorunu görünümünde olan dinden uzaklaşma ve dinsizleşme eğilimlerinin Türkiye’deki etkisi oldukça sınırlı kalmıştır” şeklinde yorumlanmıştı. (5)

Bu anketi önemli yapan husus ise, ‘Gallup Pool’un 2007-2008 yılları arasında Avrupa’daki din algısını ortaya koymak için yaptığı araştırmada Türkiye’nin kendisini dindar görmeyenlerinin yüzdesi %9 olarak tespit edilmiş olması. Son 5 yılda “dindar değilim” diyenlerin oranı %9’dan, %4,7’ye gerilemiş durumda.

TÜRKİYE’DE SOLUN FİKRİ ZEMİNİ KAYDI

Türkiye’de maneviyatın yükselişi özellikle bilimsel bir temelde ilerledi. Evrim teorisi gibi yaratılış karşıtı görüşlerin ilmi olarak çürütülmesi ve sonucunda bu teorinin çöküşü, materyalizm ve sapkın felsefelerin yıkılışı gibi çok önemli sebepler Türkiye’de solun fikri zemininin kaymasına neden oldu. Solun rahatlıkla hitap edebildiği ve etkileyebildiği bir tabanı kalmadı.

Diğer taraftan milletimizin kahir ekseriyeti Türkiye’nin aynı Osmanlı döneminde olduğu gibi Kafkaslar ve MENA Bölgesinde bir İslam Ülkeleri Birliği kurulmasını canı gönülden istiyor. CHP ise fikriyatıyla milletin gönlündeki bu ülküye de çok uzak.

İşte CHP de bu yüzden, seçmene sağcı bir parti gibi görünme ihtiyacı hissediyor.

“CHP nasıl iktidar olur” başlıklı yazımı bu linkten okuyabilirsiniz:

http://blog.milliyet.com.tr/chp-nasil-iktidar-olur-biliyor-musunuz-/Blog/?BlogNo=350055

Kaynak: https://twitter.com/SrlKoprulu

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s