Biz bu dünyaya imtihan olmaya mı geldik…

Biz bu dünyaya imtihan olmaya mı geldik…

Biz bu dünyaya imtihan olmaya mı geldik…

Allah’a tevekkül edeceksin. Allah’a tevekkül etmezsen her şey sana ızdırap verir, her şeyden sıkılırsın.


Ortalama 60-70 yıllık kısacık bir ömür… Eğer bir trafik kazasıyla aniden bitmezse, ya da kanser, kalp krizi gibi bir hastalıkla tükenmezse… Bu koskoca ömrün nerdeyse hiçbir günü aynı olmuyor. Bir gün insan çok güzel sevinçler yaşarken, başka bir gün gerçekten de zorluklarla,sıkıntılarla, yoklukla mücadele ediyor. Peki bütün bunlar özel olarak mı yaratılıyor, yoksa kainattaki milyarlarca insan hayatı boyunca güzelliklerle ve sıkıntılarla imtihan mı ediliyor?

İşte bu sorunun cevabı şu ayette gizli:

… İşte o günleri biz onları insanlar arasında devrettirip dururuz. Bu, Allah’ın iman edenleri belirtip ayırması ve sizden şahidler (veya şehidler) edinmesi içindir. Allah, zulmedenleri sevmez. (Al-i İmran, 140)

Şüphesiz Biz, yeryüzü üzerindeki şeyleri ona bir süs kıldık; onların hangisinin daha güzel davranışta bulunduğunu deneyelim diye. (Kehf Suresi, 7)

Allah ayette bildirdiği gibi günleri lehte ve aleyhte çeviriyor ve hangimizin güzel davranışta bulunacağını, hangimizin şükredeceğini, hangimizin isyan edeceğini deniyor. Mümin olanlar daha doğdukları andan itibaren yaşadıkları tüm olayların kaderlerinde önceden belirlendiğini biliyorlar ve Allah’tan her şartta razı oluyorlar. Her olayın büyük bir hikmetle, eğitim amaçlı yaratıldığını biliyorlar. Çünkü biz bu dünyada cennete hazırlık yapıyoruz. Dünyadaki zorlukları yaşayarak eğitim alıyoruz. Eğer dünyada zorluk çekmesek, yokluk görmesek o zaman cennetin kıymetini bilemezdik.

Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele. (Bakara Suresi, 155)

Her nefis ölümü tadıcıdır. Biz sizi, şerle de, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz Bize döndürüleceksiniz. (Enbiya Suresi, 35)

İnkâr edenler ise bu kısacık dünyada imtihan edildiklerinden habersizler. Durmadan başlarına gelen olaylar karşısında “bu neden benim başıma geldi, eğer daha dikkat etseydim böyle olmazdı, eğer şunu yapsaydım hastalanmazdım” gibi düşüncelerle kendilerini hasta ediyorlar. Oysa hastalığı veren Allah’tır,parayı kısan ve arttıran Allah’tır, sıkıntıyı veren ve açan Allah’tır. Ama insan imtihan olduğunu bilmezse ve isyan ederse o zaman hem ruhu, hem de bedeni çöker. Dünya çapında depresyonun yaygın olmasının gerçek nedeni budur. İnkâr edenler olayların kendi kontrollerinde olduklarını zannettiklerinden tüm dünya omuzlarına biner. Tevekkül etmenin, sabretmenin ve kalpten Allah’a yönelmenin ferahlığını hiçbir zaman yaşayamazlar. Oysa ayette bildirildiği gibi “her zorlukla beraber bir kolaylık vardır.” Her yağmurun ardından güneş açar, her gecenin ardından sabah olur. Kader çizgisinden hiç ama hiç şaşmadan akıp gider.

Evet, hepimiz bu dünyada imtihan olmaya geldik. Bizi ve tüm kâinatı yaratan, bizlere sonsuz nimetler bağışlayan Rabbimizi tanımaya geldik, ruhumuzu ve nefsimizi eğitmeye geldik. Kısacık dünya hayatında zorluklarla eğitilecek ve Allah’ın izniyle buradan gideceğiz. Gerçek yurdumuz olan cennetin kapıları Allah’ın izniyle açılacak ve bizler orada da hiç durmadan Rabbimize şükredeceğiz. Göz açıp kapayıncaya kadar geçen dünyada şeytana uymadığımız için, Rabbimiz bize iman verdiği için ve kaderimizi yaşadığımızı bize öğrettiği için…

Her nefis ölümü tadıcıdır. Kıyamet günü elbette ecirleriniz eksiksizce ödenecektir. Kim ateşten uzaklaştırılır ve cennete sokulursa, artık o gerçekten kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı, aldatıcı metadan başka bir şey değildir. (Ali İmran Suresi, 185)

Kaynak: http://imtihaninsirrib.blogspot.com/

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s