Küresel güçlerin Erdoğan’ı etkisizleştirme operasyonu…

Küresel güçlerin Erdoğan’ı etkisizleştirme operasyonu…

Küresel güçlerin Erdoğan’ı etkisizleştirme operasyonu...

Küresel sermaye yıllardır destekleyip güç haline getirdiği Tayyip Erdoğan’dan aşamalı olarak kurtulmanın yollarını arıyor.


Evet, hepimizUkrayna’da yaşanan ve nasıl sonuçlanacağını çok iyi bildiğimiz savaşı izledik. Yaşanan iç çatışmaların ardından yeni gelen hükümet (mecburen) IMF ile anlaşacağını açıkladı, hükümetin yeni ekonomi bakanı Pavlo Sheremeta IMF’den 15 milyar dolarlık yardım alacaklarını açıkladı. Böylece IMF boyunduruğundan kurtulmak isteyen bir ülke daha tekrar esir konumuna getirildi. Şimdi Ukrayna da aynı Macaristan, Yunanistan, Çekoslovakya ve Bulgaristan gibi posası çıkarıldıktan sonra bir köşeye atılacak.

Son 300 yıldır kendi halkının lehine adımlar atan tüm devlet başkanları içeriden ve dışarıdan yapılan darbelerle yok edildi. Musaddık İran petrollerini millileştirdi ve “Yeter, İran’ın petrolü artık İran’ındır.” demişti.Menderes ne söyledi: “Yeter, söz milletindir!” “Yeter, Türkiye Cumhuriyeti millet tarafından yönetilecektir!” Musaddık’ı yok ettiler, Menderes’i de astılar.

Osmanlı tarihine bakalım,  Sadrazam Mahmut Nedim Paşa. 1876’da dedi ki “Ben İngiltereye ve Fransa’ya artık bu faizi ödemeyeceğim, ödediğim faiz borcumuzun kat kat fazlası.” Faizi indirme kararının ardından sadece altı saat sadrazam koltuğunda kalabildi. Zamanın Harp Okulu öğrencileri ayaklandı ve Sadrazam hemen makamından indirildi.

Dünyadan böyle o kadar çok örnek var ki. Musaddık’ı zorla devirdiler, Kermit Roosvelt isimli ajan İran’a sızdı, Musaddık darbesini hazırladı. İngiliz istihbaratının da desteği ile Musaddık’ı devirdi, böylece İngiliz petrol şirketleri İran petrollerine el koydu. Fakat İran halkının intikamı çok acı oldu, halk bunun ardından Humeyni’yi iktidara getirdi.

Eğer siz bir ülkede sandıkta yenemediğiniz, milli iradenin tecelli ettiği bir iktidarı, hileyle, sokak olaylarıyla, iftirayla, kargaşayla, darbeyle iktidardan uzaklaştırırsanız halk belki bir süre tepki vermeyebilir. Ama çok kısa bir süre içinde mutlaka bilinci ve bilinçaltı uyanacak ve halk size çok daha sert bir cevapla size geri dönecektir.

Hatırlayın, 1960 darbesinin ardından ne oldu? Türkiye onların istediği gibi raya mı oturdu? Hayır, halk yine başkaldırdı, 1980 darbesi yapıldı da ne oldu? Halk yine başkaldırdı. 28 Şubat yapıldı, 1971 Muhtırası geldi de ne oldu, halk yine başkaldırdı. Halk her zaman “Benim seçtiğim adam bu ülkeyi yönetecek” mesajını fazlasıyla verdi.

Bugün Türkiye’de çok kötü bir oyun oynanıyor. Sokak olaylarıyla, insanların kullanıldığı, çirkin iftiraların ortada döndüğü çok kötü bir oyun bu. Bu olaylar yaşanırken gerçek menfaat sahipleri duvarların arkasından saklanarak kendi menfaatleri için insanların canlarını ortaya atmasını gülerek seyrediyorlar. Basında bu arada halkı provoke ederek insanları sokağa çekmeye çalışıyor. Gezi olayları sırasında polise taş atan adamla polisi (iki düşük gelirliyi)  karşı karşıya getirip bütçenin %50’sini faiz olarak cebine koymaya alışmış 5000 kişi evinde televizyonun karşısında gülerek bu olayları seyretmeye devam ediyor.

Şimdi sokağa çıkıp polise taş attığında, ya da 1960 darbesini yapıp başbakanı astığında, 1980’de tankları yürüttüğünde, 1971 Muhtırasını verdiğinde, subay, vatandaş, işçi, emekli, köylü ve üniversiteli ne duruma düşüyor hiç görüyor musunuz? Her Türk vatandaşı bu soruyu kendisine sormalı “Ben sokağa çıkarak kime alet oluyorum?” Herkesin demokrasi içinde seçme ya da seçmeme özgürlüğü var. Ama hiç kimsenin sokaklara çıkıp sokakları yakıp yıkma özgürlüğü yok. Eğer başbakanı istemiyorsan gidersin sandığa oyunu kullanırsın. Ama sandıkta hiçbir başarı şansı olmayan, küresel güçlerin belli bir noktaya getirdiği ve birlikte Türkiye’nin kanını emen kişiler eğer senin sevmemeni kullanarak seni kullanıyorsa o zaman durup düşünmen gerekir.

Demokrasilerde vatandaşın seçme hakkı kutsaldır. Demokrasilerde milli iradenin tecelli etmesi çok önemlidir. Türkiye’de bu güne kadar ne oldu? Menderes’i seçtik, “yeter söz milletin dediği için” onlar da dediler ki ona bu sözünü öyle bir ödeteceğiz ki halk görecek. Menderes’i asarak sadece Menderes’e ders vermediler, ondan sonraki iktidarlara da eğer bize uymazsanız bunu canınızla ödersiniz mesajını verdiler.

Hükümetler, başkanlar, devlet adamları, bakanlar, cumhurbaşkanları yanlış işler yapamaz mı? Yaparlar, yanlış icraatlar yaptıkları zaman bunun cezasını halk sandıkta verir. Bunun cezasını çeteler, organizasyonlar, organizmalar, devletin içindeki yerleşik düzenler, küresel güçler veremez. İktidarın tek sahibi halktır. Bu gerçeği herkesin kabul etmesi lazım.

Basının her darbe planında yaptığı provokasyonları da unutmayalım. Eğer basın provokatif yayınlar yapmazsa başbakanı asamazsın, devleti itibarsızlaştıramazsan sokağı yakamazsın, sokağı yakamazsan milli iradenin tecelli etmesine engel olamazsın. İşte bunları Türk halkının artık görmesi lazım. Önce halkın sokağı yatıştırması lazım, oyunlara kanmaması lazım. Sokak söndükten sonra gider sandıkta oyunu kullanırsın.

Sokaklarda kullanılan insanlar belli bir gelir seviyesinin altında olan ve provokasyona açık insanlar. Hepsi maddi manevi bir beklenti içinde olup bu ülkeye inanan insanlar. Türkiye’deki kaymak tabaka sokaktaki halkı adamdan saymıyor bile. “Benim de bir oyum var, onun da” diye düşünüyor. İşte o zaman cebindeki parayla, elindeki matbaayla, cebindeki silahla, insanları kışkırtarak, üniversitelileri sokağa dökerek binlerce oyu tarafına çekmeye çalışıyor. Böyle bir demokrasi mantığı yok. Maalesef bu mantık belli güçler tarafından insanların beynine kazınmaya çalışılıyor.

Bakın Menderes’e çirkin iftiralar atıp, onu halkın gözünde iyice küçültüp astıklarında Türk halkı şunu fark edemedi: Bu Menderes içerideki yerleşik düzene taviz vermeyen kişiydi, bana para vermiyorsanız o zaman Rusya’lardan alırız” diyen adamdı. Şimdi de Tayyip Erdoğan “eğer bizi Avrupa Birliği’ne almıyorsanız o zaman Şangay beşlisine gideriz” diyen adam. “İsrail yerine İran’la dostluğu sağlamlaştırırız” diyen adam. “IMF’ye hiçbir şekilde borçlanmayacağız, bu boyunduruğu kıracağız” diyen adam. “Yapmayacaksın” dedikleri halde başbakan bu ülkeye demiryollarını, köprüleri, havaalanlarını yapmadı mı?  İşte bunları halkımızın iyi anlaması gerekiyor. Milli menfaatleri savunanları küresel güçler yok ediyorlar, sağcı olsun solcu olsun hiç fark etmiyor.

Bakın, şu anda küresel güçlerin yok etmek istediği üç lider var:  Obama, Putin ve Erdoğan.  Obama devletin yerleşik düzene ödediği faizi düşüreceğini söyledi, ertesi gün büyük kriz çıktı. Obama “Amerikan savaş mekanizması harekete geçemez” dedi, altın 1200 doların altına düştü, hemen Obama ile ilgili yeni bir skandal patlatıldı. Putin “uzay sanayiye, petrole, gaza yabancı sermaye giremez” dedi, ertesi gün Moskova yanmaya başladı. Erdoğan IMF’ye borçlanmayacağız, Türkiye’yi kalkındıracağız” dedi, Türkiye’de darbe planları arka arkaya yapılmaya başlandı. Neden? Çünkü küresel düzen güçlü lider istemez. Küresel düzen, küresel şirket, küresel sermaye, yok edilen halklar, ezilen halklar, varlıkları semirilen halklar ve kukla gibi oynatılan başbakanlar ister. Eğer kukla kendi kendine oynamaya kalkarsa onu da hemen yok eder.

1960’da Menderes asıldıktan sonra 1961’de hemen apar topar IMF ile anlaşma yapıldı. Şimdi sokakları yakanlara sesleniyorum. Sokakları ateşe verenler 1980 ile 2013 arasında 1.5 trilyon dolar kimin cebine girdi diye önce bir sorsunlar. Bu ülkenin petrol şirketleri, GSM şirketleri, bankalar kime satıldı? Artık halkın bunları anlaması lazım. Halk sokağa çıktığında artan faizin kendi tepesine bindiğini anlaması lazım. Milli şirketlerin değeri düştüğü zaman bunun kendisine işsizlik, enflasyon ve fakirlik olarak döndüğünü anlaması lazım. Onu o sokağa iten o yüksek faizden cebine dolarları koyan adam. Artık halkın bunları görmesi lazım. Eğer hükümeti istemiyorsan gider sandıkta oyunu verirsin. Ama yine halkın seçtiği hükümeti küresel güçlerin darbeyle indirmesine asla izin vermemelisin. Türk halkının “Ben seçerim, ben başa getiririm” demesi lazım ve asla bundan ödün vermemesi lazım.

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s