Neden tüm dünya üstüne geliyor, neden adeta boğulduğunu hissediyorsun?

Neden tüm dünya üstüne geliyor, neden adeta boğulduğunu hissediyorsun?

Neden tüm dünya üstüne geliyor, neden adeta boğulduğunu hissediyorsun?

Tevekkül etmek nedir bilmeyip ömrü boyunca acı çeken milyonlarca insan var.


Şu anda dünyada milyarlarca insan işte bu ruh haliyle yaşıyor. Dünya nerdeyse üstlerine çöküyor. Öyle bir yük var ki omuzlarında, kimse bu yükü taşıyamıyor, bunalıyor, daralıyor ve kaçıp uzaklara gitmek istiyor. Kimi mücadele etmeyi bırakıp intihar ediyor, kimi de ağır depresyona girip ilaçlarla hayatına devam ediyor.

Peki neden yaşanıyor bunlar hiç düşündünüz mü? Neden insanlar hep çıkmaz sokaklara giriyor? Aslında bunun cevabı çok basit. Çünkü bu kadar insantevekkül etmeyi bilmiyor, “Allah’a tevekkül etmek ne demek” ondan haberleri bile yok, bu dünyada imtihanolduklarından haberleri bile yok. Eğer insan Allah’a tevekkül etmezse her şey ona ızdırap verir, her şeyden sıkılıp bunalır. Her olay insanı korkutur, dünyanın bütün olayları üstüne üstüne gelir. İnkâr edenler Allah’a dayanıp güvenmemin konforunu bilmediklerinden aslında cehennem onlar için dünyada başlamış demektir.

Derin iman ve tevekkül çok büyük nimettir. Çünkü Allah hepimizi bu dünyada sürekli imtihan eder. Eğilip bükülenler, “neden ben” diye isyan edenler çok büyük yanılgının içine düşerler. Oysa mümin asla Allah’a karşı hüsn-ü zannını kaybetmez. Kaderini sorgulamaz. Allah’a öyle bir aşkla ve sevgiyle bağlanır ki, bir an bile O’nu bırakmaz.

Tevekkül ise hayattaki en büyük lükstür, en büyük rahatlıktır. Burada insanların yalnızca ve yalnızca Allah’a güvenmeleri gerek. Paralarına değil, mallarına mülklerine değil, ailelerine ve arkadaşlarına değil, kariyerlerine değil, silahlarına ve aşiretlerine değil. Tek güç Allah’tır ve tek tevekkül edilecek Allah’tır. Allah’ı vekil olarak tutmak gerekir.

Allah’a gerçek anlamda tevekkül eden bir insan dünyadaki en büyük konfora kavuşmuş demektir. Allah’a tevekkülün üstüne bir ferahlık veren, mutluluk veren bir olay yoktur. Çünkü o zaman olaylar ve sebepler ortadan kalkar ve insan kaderini izlemeye başlar. Böylece insanın üzerine müthiş ferahlık gelir, huzur ve neşe gelir. İnsanın hiçbir derdi, tasası olmaz. Böyle derin imanda insan bedeni hastalıkların çoğundan da kurtulur.

Allah’tan her zaman mükemmel tevekkül istemek lazım. “Yarabbi, bana Sana mükemmel tevekkül eden kul olmayı nasip et” diye. Söylediğim gibi müminler için, tevekkül edenler için daha bu dünyadan cennet başlamış oluyor. İnkâr edenler ise azap üstüne azap çekiyorlar. Tevekkül etmenin lüksünü, konforunu hiçbir şekilde yaşayamıyorlar.

Eğer Allah size yardım ederse, artık sizi yenilgiye uğratacak yoktur ve eğer sizi ‘yapayalnız ve yardımsız’ bırakacak olursa, O?ndan sonra size yardım edecek kimdir? Öyleyse mü’minler, yalnızca Allah’a tevekkül etsinler. (Ali İmran Suresi, 160)

Mü’minler ancak o kimselerdir ki, Allah anıldığı zaman yürekleri ürperir. O’nun ayetleri okunduğunda imanlarını arttırır ve yalnızca Rablerine tevekkül ederler. (Enfal Suresi, 2)

De ki: “Allah’ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim Mevlamızdır. Ve mü’minler yalnızca Allah’a tevekkül etmelidirler.” (Tevbe Suresi, 51)

Kaynak: http://kaderingercegi.blogspot.com

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s