Bir insan başka bir insanın günahını yüklenebilir mi?

Bir insan başka bir insanın günahını yüklenebilir mi?

Bir insan başka bir insanın günahını yüklenebilir mi?

Hayatta kimse için dininizden, imanınızdan ve ibadetlerinizden taviz vermeyin.


Bundan yirmi yıl önce hayatımı dindar bir insan olarak geçirmeye kesin olarak karar vermiştim. İbadetleri büyük bir şevkle yerine getiriyor, her gün düzenli Kuranokuyordum. Tamamen bambaşka bir insan olmuştum. Kafamdaki o pus kalkmış, her şeyi çok daha net görür hale gelmiştim. Artık bu dünyaya hangi amaçla geldiğimi biliyordum. Sürekli imtihan olduğumu biliyordum. Kaderimi izlemenin ve tevekkül etmenin derin huzurunu yaşayabiliyordum. Her şeyden önemlisi artık bu dünyanın son derece geçici bir yer olduğunu, asıl gerçek yurdum olan ahirete hazırlanmam gerektiğini biliyordum…

Dindar olmaya karar verip ilk adımlarınızı attığınızda imtihanınızda başlar. Allah insanın samimiyetini ve kararlılığını dener. İşte orada dimdik durmak, her ne olursa olsun insanların rızasını değil Allah’ın rızasını gözetmek ve Kuran’dan asla taviz vermemek gerekir. İman eden bir insanın kalbi artık Allah’a bağlanmıştır. Onu korkutmanız, elinden imkânlarını almanız, ona birçok şeyi yasaklamanız onun için hiçbir şey ifade etmez. Çünkü artık samimi iman eden birini dünya hayatıyla kandıramazsınız. Ya da malla, mülkle, parayla yolundan döndüremezsiniz.

Söylediğim gibi kişi iman ettiğinde bazı kişiler onu namazdan, oruçtan ve diğer ibadetlerden men etmek isteyebilirler. Oysa Allah müminlerle hangi şart altında olursa olsun namazlarını kılmalarını emreder. Namaz hiçbir insan için, ya da hiçbir neden için terk edilmez.

Engellemekte olanı gördün mü? Namaz kıldığı zaman bir kulu. Gördün mü? Ya o (kul) doğru yol üzerinde ise, Ya da takvayı emrettiyse. Gördün mü? Ya (bu engellemek isteyen) yalanlıyor ve yüz çeviriyor ise. O, Allah’ın gördüğünü bilmiyor mu? Hayır; eğer o, (bu tutumuna) bir son vermeyecek olursa, andolsun, onu perçeminden tutup sürükleyeceğiz; (Alak Suresi, 9-15)

(Öyle) Adamlar ki, ne ticaret, ne alış-veriş onları Allah’ı zikretmekten, dosdoğru namazı kılmaktan ve zekatı vermekten ‘tutkuya kaptırıp alıkoymaz’; onlar, kalplerin ve gözlerin inkılaba uğrayacağı (dehşetten allak bullak olacağı) günden korkarlar. (Nur Suresi, 37)

İşte bu (Kur’an), önündekileri doğrulayıcı ve şehirler anası (Mekke) ile çevresindekileri uyarman için indirdiğimiz kutlu Kitap?tır. Ahirete iman edenler buna inanırlar. Onlar namazlarını (özenle) koruyanlardır. (En’am Suresi, 92)

İnkâr edenlerin iman eden bir insanı yolundan döndürmek için “sen boşver, ben senin günahını yüklenirim, sana günah yazılmasın, bana yazılsın” diye konuştuklarını da duyarsınız. Bu da tam anlamıyla bir aldatmacadır. Eğer insan zayıf imanlı ise, iman kalbine tam olarak yerleşmediyse şeytan insanı bu sahte sözlerle kandırır. Oysa hiçbir insan başka bir insanın günahını yüklenemez. Onun suçlarının vebalini üzerine alamaz. Her insan ahirette kendi yaptıklarından sorumlu tutulacaktır. Allah’ın huzurunda tek başına, yapayalnız, yalnızca kendi yaptıklarının hesabını verecektir.

İnkar edenler, iman edenlere dedi ki: “Siz bizim yolumuzu izleyin, hatalarınızı biz yüklenelim.? Oysa kendileri, onların hatalarından hiçbir şeyi yüklenecek değildir. Gerçekten onlar, elbette yalancıdırlar. (Ankebut Suresi, 12)

Ölüp de Allah’ın huzurunda durduğunuzda tek başınıza olacağınızı hiç unutmayın. O gün yanınızda sizi dininizden döndürmeye çalışan hiçbir insan orada olmayacak. Hiçbir vaat orada tutulmayacak. Herkesin amel defteri bir bir açılacak. Ve insan orada yaptıklarıyla baş başa kalacak. Bu yüzden sakın şeytanın sizi kandırmasına ve dosdoğru yolunuza oturmasına izin vermeyin. Allah’ın daima iman edenlerin yanında olduğunu ve onları dost edindiğini bilin. Ve güçlü bir imanla dosdoğru yolunuza devam edin…

Allah, iman edenlerin Velisi (dostu ve destekçisi)dir. Onları karanlıklardan nura çıkarır; inkar edenlerin velileri ise tağut’tur. Onları nurdan karanlıklara çıkarırlar. İşte onlar, ateşin halkıdırlar, onda süresiz kalacaklardır. (Bakara Suresi, 257)

Kaynak: www.allahicinyasamaknasildir.blogspot.com/

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

 

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s