Bir kadının kendisine yöneltilen iltifatı kabul etmemesi doğru değil…

Bir kadının kendisine yöneltilen iltifatı kabul etmemesi doğru değil…

Bir kadının kendisine yöneltilen iltifatı kabul etmemesi doğru değil...

Kadınlar bu dünyanın en büyük nimetlerinden biridir, her zaman en güzel tavrı hak ediyorlar.


Aslında bugün anlatacaklarım hem erkekler, hem de kadınlar için geçerli. Ama daha çok kadınlar kendi bedenlerini, kendi yüzlerini eleştirdikleri, ya da beğenmedikleri için bu konuyu kadınlar üzerinden anlatmak istiyorum.

Bir kadına iltifat edildiğinde bazen “Estagfurullah, ben kimim ki, ben öyle bir güzelliğe sahip değilim, siz bunu iltifat olarak söylüyorsunuz. Bende öyle bir güzellik yok” der. Halbuki bu Kuran’a göre son derece yanlış bir üsluptur ve haramdır. Çünkü orada övülen o kadının kendisi değil Allah’tır. Tüm güzelliklerin sahibi Allah’tır, kadın da, erkek de O’nun bir tecellisidir. Şimdi kendisine iltifat edilen kadın bunu reddettiğinde üzerindeki nimeti reddetmiş olur. Halbuki o iltifatı kabul etmek, o iltifatın gerçek sahibi olan Allah’a hürmettir. Burada kadının “Allah çok güzel yaratıyor, MaşaAllah” diye cevap vermesi gerekir.

Aksi bir cevap, ya da iltifatı kabul etmemek şirktir. Eğer kadın güzelliğin kendinden geldiğini düşünürse,sevginin kendinden geldiğini düşünürse o zaman şirk içinde demektir, şirk de haramdır.

Bütün bu anlattıklarımın dışında nimeti inkar etmek, ya da iltifatı reddetmek günümüzde tevazu zannedilebiliyor. İltifat yapan kişi karşı taraf reddettiğinde “bak ne kadar mütevazi” diye aklından geçirebiliyor. Halbuki güzel sözü üzerine almayan nankörlük etmiş oluyor. Allah’ın güzelliğini ve kendisine verdiği nimeti kabul etmemiş oluyor. Burada kadının “Allah’ım sen bütün güce ve kudrete sahipsin, nimetin de sevginin de sahibisin, Senin tecellin olarak bu güzellikleri elde ediyoruz, sana hamd ediyoruz, çok şükrediyoruz.” demesi gerekir.

 Allah orada kadında çok güzel bir yaratılış gerçekleştirmiş, bu kabul edilmediğinde yaratılış da inkar edilmiş olur. Böyle yaparak insanlar Allah’ı değil kendilerini yüceltiyorlar. Ve tabii ki gizli şirk içine giriyorlar. Oysa “bütün güç Allah’a aittir” dersek doğrusunu yapmış oluruz. Kuran ahlakına göre de doğrusu budur.

Unutmayın ki tüm kainatın, insanların ve tüm yaratılmışların güzelliği Allah’a aittir, Allah hepsinde muhteşem bir sanat sergiler. Bize düşen de Allah’ın bu sanatını ve bu güzelliğin gerçek sahibini sürekli övmektir.

Ama Bizden  kendilerine güzellik  geçmiş bulunanlar; işte, onlar, ondan uzaklaştırılmışlardır. (Enbiya Suresi, 101)

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s