Cennet kuzusu Pamir’in ölümünün ardından üzülmek olmaz…

Cennet kuzusu Pamir’in ölümünün ardından üzülmek olmaz…

Cennet kuzusu Pamir’in ölümünün ardından üzülmek olmaz...

Küçük Pamir şimdi cennet bahçelerinde oynuyor, cennet sofralarında oturuyor.


Türkiye dünya şekeri küçük kuzuPamir’in kaybolmasıyla ayağa kalktı, hepimiz yaşanan olayları twitterdan takip ettik ve bu küçücük kuzunun bulunması için dua ettik. Fakat ertesi gün Pamir’inölüm haberi geldi. Artık o cennetkuzusu olmuştu. İnsanlar onu ararken çoktan cennete gitmiş orada gülüp oynuyordu…

Şimdi bazı insanlar hep aynı şeyi sorup duruyorlar: “Böyle acı bir olay varken neden bazı insanlar televizyonda gülüp eğleniyor, herkesin yas tutması, üzülüp ağlaması gerekmez mi” diye. Bu kişilerin anlayışına göre ailesi de Pamir’in arkasından yıllarca yas tutmalı, üzülüp ağlayarak adeta perişan bir hayata sürüklenmeli. İnsanlarda böylesine çarpık ve yanlış bir mantık hakim.

Her zaman yazılarımda bu çarpık ve Kuran’dan uzak mantığın yanlış olduğunu anlatıyorum. Biz Pamir’i hep birlikte cennete uğurlamadık mı? Cennet sevinç yurdu değil mi, sonsuz nimetlerle, sonsuz güzellikle, sonsuz mutluluklarla dolu değil mi? Küçük Pamir bu hayata veda ettiği anda işte böylesine güzel bir dünyaya gözlerini açıyor. Cennet dünya ile kıyaslanmayacak kadar nimetlerle dolu, zenginlikle dolu. Şimdi küçük Pamir böylesine güzelliklere kavuşmuşken neden ardından üzülüp ağlayalım, neden yıllarca yas tutalım?

Ölen bir çocuğun ardından yas tutmak, ya da ağlamak Allah’a şirk koşmaktır. Haşa Allah’ın yaptığını beğenmemektir. “Ben haşa Allah’tan daha iyisini biliyorum” demektir. Sonuçta canı veren Allah,kaderde ne zaman geri alacağını belirleyen de Allah. Hepimizin ölüm anı kaderimizde belirlenmiş. Hiçbir insan bu kaderin dışında çıkamaz. Bu yüzden insanların dünyayı düşünerek değil, ahireti düşünerek yaşamaları ve her an imtihan olduklarını unutmamaları gerek.

Hiç şüphesiz, Biz herşeyi kader ile yarattık. (Kamer Suresi, 49)

Her gün yüzlerce insan ölüyor dünyada. Bunun için yas tutmaya kalksak, o zaman çok korkunç bir hayat olur. Dünya adeta cehenneme döner. Her gün Suriye’de küçücük bebekler ölüyor. Her gün Afganistan’da birçok kişi şehit oluyor. Hepsi için yas tutulmaya kalkırsa bu Allah’a meydan okumak demektir. Ve bu Allah’ın bağışlamayacağı bir günah olan şirk olur. Ama anne ve baba heyecandan o an için gözyaşı dökebilir, ama Allah’ın yaptığına isyandan değil. Çünkü o zaman dinden çıkarlar. Allah’ın izniyle yavrularına cennette kavuşacaklar.

Mümin her zaman sevinç içinde olacak, her zaman neşe içinde olacak. Ne diyor Hz. Mevlana: “Ben vefaat ettiğimde bayram yapın” diyor. Bu yüzden Mevleviler sürekli dans ediyorlar. Dolayısıyla bu şirk batağından ve yanlış mantıklardan insanların arınması gerek. Allah küçük Pamir’i hayırla yaratmış, hayırla da yanına almış. Allah onun için de çok güzel bir kader belirlemiş. Bunu sorgulamak bizim haddimiz değil. Bizler kaderden her zaman razıyız. Bunu da güzellikle, başımıza gelen imtihanları sevinçle karşılayarak Rabbimize göstermeliyiz.

Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele. (Bakara Suresi, 155)

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s