Gözler kör olmaz, ancak sinelerdeki kalpler körelir…

Gözler kör olmaz, ancak sinelerdeki kalpler körelir…

Gözler kör olmaz, ancak sinelerdeki kalpler körelir…

Nasıl derin bir uyku bu? Nasıl bir hipnoz? Tarifi mümkün mü bilmiyorum. Bunca insanı içlerine daldıkları bu derin uykudan kim uyandırabilir? Ya da hangi olay şuurlarının açılmasına vesile olabilir?

Hiç düşünmeden, hiç akletmeden yaşayan milyarlarca insan. Kimi Pompei halkının helakedildiği yerde elinde sandviçini yiyerek sakin sakin geziniyor. Kimi Ad kavminin yeryüzünden silindiği topraklarda geziniyor. Kimi de müzelerde geçmiş kavimlerden toplanan izleri seyrediyor. Hepsi geziyor, hepsi bakıyor ama bir türlü göremiyorlar. Bu insanlar neden ölmüşler, nasıl ölmüşler? Allah’ın gazabını neden üzerlerine çekmişler? Azap üzerlerine yağarken nasıl bir korku ve dehşet hissetmişler?

Yeryüzünde gezip dolaşmıyorlar mı, böylece onların kendisiyle akledebilecek kalpleri ve işitebilecek kulakları oluversin? Çünkü doğrusu, gözler kör olmaz, ancak sinelerdeki kalpler körelir. (Hac Suresi, 46)

Bakmak ayrı, görmek ve kalpte hissetmek apayrı. Mümin eski kavimlerin izlerini gördüğünde derinden etkileniyor. Allah’ın müthiş gücünü hissediyor. İnsanların bu dünyaya kul olmak için geldiklerini, Allah’a karşı geldiklerinde ise bunun sonucunun felaket olacağını görüyor.

Allah insanların şuurunu açmak için birçok olay yaratıyor, elçiler gönderiyor. Alıp okusunlar diye her biri birbirinden değerli binlerce ayetle dolu Kuran’ı indiriyor. Ama milyarlarca insan bunları görmezden geliyor. Şuurunu açmamak için adeta direniyor. İşte burada gördükleri olayları düşünen, ibret alan ve imanlarına iman katan müminlerin farkı ortaya çıkıyor.

Biz, onlardan önce nice insan nesillerini yıkıma uğrattık; (şimdiyse) onlardan hiçbirini hissediyor veya onların fısıltılarını duyuyor musun? (Meryem Suresi, 98)

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s