Ayasofya neden şu anda Müslüman âlemi için ibadete açılamaz?

Ayasofya neden şu anda Müslüman âlemi için ibadete açılamaz?

Ayasofya neden şu anda Müslüman âlemi için ibadete açılamaz?

Ayasoya’yı çok güzel günler bekliyor.


Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması hep gündem konusu. Prof. Dr. Mehmet Çelik “Ayasofya 2014 yılında ibadete açılacaktır!’ başlıklı yazısında Ayasofya’nın açılması için milletin şimdiye kadar Menderes, Demirel ve Özal’a talepte bulunduğunu ancak konunun bir sonuca ulaşamadığını anımsatarak ‘bağımsızlık sembolü’ yapının 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Ayasofya’nın cami olarak açılacağını söylüyor. Çelik, Patrikhane’nin psikolojik olarak rahatsız olacağını ancak buna çözüm olarak Ayasofya’nın bitişiğindeki Aya İrini’nin kiliseye çevrilmesini öneriyor.

Şimdi bu konuya net bir açıklama getirirsek şu anda Ayasofya’nın tam anlamıyla Müslümanlar için camiye dönüştürülüp ibadete açılması mümkün değil. Çünkü bildiğiniz gibi Ayasofya’nın duvarlarında Hz. İsa’nın ve Hz. Meryem’in resimleri var ve birçok değerli resimler daha var. Dolayısıyla bu resimlerin yok edilmesi ya da kapatılması mümkün değil. Burada korunması gereken çok önemli tarihi değerler var. Devletimizin öncelikle Ayasofya’ya bu yönde sahip çıkması gerek. Ayasofya nasıl Müslümanlar için önemliyse Hıristiyan kardeşlerimiz için de o kadar önemli.

Ayasofya’nın ibadete açılması için bu kadar ısrar edilmesi konusuna gelince, gidip bakın Ayasofya’nın çevresindeki camilere, ya da diğer semtlerdeki camilere, hepsi bomboş. Önce bu camilerin dolup taşması gerekiyor ki, sonra sıra Ayasofya’ya gelsin. Bu camilerde çok az insan namaz kılarken Ayasofya’yı ısrarla ibadete açmaya çalışmanın bir anlamı olmayacağı ortada.

Ayasofya tabii ki ibadete açılacak ama Hz. Mehdi devrinde.  Ayasofya’nın açılışı, Hz. Mehdi’nin Resullullah’ın kılıcını kuşanması, hırkasını giymesi; hepsi aynı andadır. Her şeyin kaderde belirlenmiş bir vakti var. Hz. Hızır yüzyıllardan beri Ayasofya’da Hz. Mehdi ile Hz. İsa Mesih’in namazı için bekler. Hz. Mehdi ve Hz. İsa’ya Allah’ın izniyle Ayasofya’da namaz kılacak. Bakın peygamberimiz hadiste ne diyor:

Hattâ, “HAZRET-İ İSA ALEYHİSSELAM GELİR, HZ. MEHDİ’YE NAMAZDA İKTİDA EDER(uyar), TABİ OLUR.” diye rivayeti BU İTTİFAKA (birleşmeye) VE HAKİKAT-I KUR’ANİYE’NİN METBUİYETİNE VE HAKİMİYETİNE (Kuran hakikatlerine uyulmasına ve tabi olunmasına) İŞARET EDER(Şualar, s. 493)

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde Hz. İsa’nın, Hz. Mehdi’nin arkasında namaz kılacağını şöyle bildiriyor:

İmamları salih bir insan olan Mehdi olduğu halde, Beytü’l Makdis’e sığınırlar. Orada imamları kendilerine sabah namazını kıldırmak için öne geçtiği bir sırada, bir de bakarlar ki, Meryem oğlu İsa sabah vaktinde inmiştir. Mehdi, Hz. İsa’yı öne geçirmek için arkaya çekilir. Hz. İsa onun omuzlarına elini koyar ve ona der ki, “Geç öne namazı kıldır. Zira kamet (farz namazı kılmak için okunan ezan; namaza başlama işareti) senin için getirilmiştir.”… (Ebu Rafi’den rivayet edilmiştir; İmam Şarani, Ölüm, Kıyamet, Ahiret ve Ahir Zaman Alametleri, Bedir Yayınevi, s. 495-496)

Evet, Allah’ın izniyle önce Hz. İsa yeryüzüne inecek, daha sonra da Ayasofya’yı ibadete Hz. Mehdi açacak ve ilk namazı da Allah’ın izniyle kendisi kılacak. O zaman bağnaz ve yobaz zihniyette kalmayacak, Ayasofya böylece ibadete açılacak. Bizler de o muhteşem güzellikteki günleri gören insanlardan oluruz inşaAllah.

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s