“Vaktinde namaz kılmadığımda namazım kabul olur mu?”

“Vaktinde namaz kılmadığımda namazım kabul olur mu?”

“Vaktinde namaz kılmadığımda namazım kabul olur mu?”

Namaz Allah’ gösterilen sevgidir, şükürdür.


Geçen gün bir arkadaşımız sormuş: “Vaktindenamaz kılmadığımda namazım kabul olur mu” diye. Aslında Kuran’daki hükümler çok açık, ben hüküm konularında, haram ve helal konularında pek yazmıyorum, yazılarımı takip edenler bilirler. Ama bugün tüm Müslüman kardeşlerimizin doğru bildikleri ama aslında Kuran’a göre yanlış olan iki konuya kısaca değineceğim.

Allah Kuran’da namazı vakitli olarak farz kıldığını bildirmiştir:

Namazı bitirdiğinizde, Allah’ı ayaktayken, otururken ve yan yatarken zikredin. Artık ‘güvenliğe kavuşursanız’ namazı dosdoğru kılın. Çünkü namaz, mü’minler üzerinde vakitleri belirlenmiş bir farzdır. (Nisa Suresi, 103)

Bu ayet namazların vaktinde kılınması gerektiğini çok açık bir şekilde bildirmiştir. Yani sabah namazı, öğle namazı, ikindi namazı, akşam namazı ve yatsı namazı vaktinde kılınırsa namaz ibadeti yerine getirilir. Aksi taktirde belirlenen vakitlerin dışında namaz kılarsanız namazı kaçırmış olursunuz.

Bugün değinmek istediğim bir diğer konu da “oruç tutarken unutularak bir şey yense oruç bozulur mu” sorusunu soran arkadaşımıza. Oruç için de Allah ayetinde şöyle bildiriyor:

“(oruç) Sayılı günlerdir.Artık sizden kim hasta ya da yolculukta olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde (tutsun).Zor dayanabilenlerin üzerinde bir yoksulu doyuracak kadar fidye (vardır). Kim gönülden bir hayır yaparsa bu da kendisi için hayırlıdır. oruç tutmanız, -eğer bilirseniz-sizin için daha hayırlıdır. (Bakara Suresi, 184)

Bu ayette de orucun Ramazan Ayında belirlenen günlerde tutulması gerektiğini Allah bize bildiriyor. O belirlenen günlerde oruç tutarken eğer unutup yanlışlıkla yerseniz, ya da birşey içerseniz orucunuz bozulur. Hasta olanlara sorumluluk yoktur. Hasta olanların özellikle sağlıklarına dikkat edip oruç tutmamaları gerek.

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s