PKK eylemlerinin artmasının sebebi Ağrı seçimleri…

PKK eylemlerinin artmasının sebebi Ağrı seçimleri…

PKK eylemlerinin artmasının sebebi Ağrı seçimleri...

 

Her gün televizyonlarda PKK tarafından çocukları kaçırılan annelerin feryatlarını izliyoruz. PKK silahını bırakmış değil, sadece kadrosunu gençleştiriyor. Kaçırılan küçük çocuklar dağda Marksist, Komünist eğitime tabi tutulup azılı birterörist olarak yetiştiriliyorlar. Çocukların kendi istekleriyle PKK’ya katıldığı da doğru değil. Hükümetimiz bir an önce gerekeni yapmalı ve bu kaçırılan çcoukları ailelerine kavuşturmalı. Yazar Kartal İş yazısında PKK’nın eylemlerinin artmasının sebebinin Ağrı seçimleri olduğunu şöyle açıklıyor:

30 Mart 2014 yerel seçimlerinin sonuçları çok tartışıldı. Birçok analiz yapıldı. Yerel seçimleri her parti kendine göre yorumluyor ve iç hesaplaşmalarını yapıyor. 30 Mart yerel seçim sonuçlarının ortaya koyduğu ve herkesin tedirgin olduğu tek konu ise:Güneydoğu Anadolu’da BDP’nin aldığı belediyeler ve sonrasında gelen Özerklik açıklamaları.

1 Haziran’da Ağrı’da tekrarlanacak yerel seçimler öncesi ülke olarak çok dikkatli olmalıyız. Unutmamalıyız ki 30 Mart 2014 seçimlerinde BDP bölgede 10 belediye başkanlığını kazandı.Ağrı PKK’nın bölge sistematiği için çok önemli, dolayısıyla Ağrı’nın BDP’ye geçmemesi için partilerimizin çok dikkatli olması gerekiyor.

PKK’nın son dönemde bölgede eylemlerini arttırması, Ağrı seçimleri konusunda tedirgin olduğunu gösteriyor.

Çözüm süreci ile birlikte, Allah’a Şükür, Güneydoğu Anadolu Bölgemizde ölümler durdu ama bu ölümlerin durması PKK’nın durması anlamına gelmiyor.

PKK’nın acımasız bir terör örgütü olduğu hiçbir zaman unutulmamalı. PKK bölgedeki varlığını ölümler, katliamlar ve terör sayesinde halkta oluşturduğu korku psikolojisiyle sürdürdü.

30 Mart seçimleri öncesi de PKK için en büyük sorun silahlı eylem yapamamasıydı. Bölgede BDP’nin oy alabilmesi için PKK’nın halkın üzerindeki baskısını arttırması gerekiyordu. Ama PKK silah kullanamıyordu. Çözüm Süreci bu konuda elini kolunu bağlıyordu. PKK bunun üzerine bölgede adını duyurabilmek için çok farklı eylemler yaptı. Bu açıdan PKK’nın bölgedeki son dönem eylemleri arasında en çok ses getiren ve bölge halkından da tepki çekeni çocuk kaçırmaları oldu.

PKK için son dönemde yaşlanan kadrolar önemli bir risk ve sorun oluşturuyor. Çözüm Süreci ile birlikte bu kadrolar ve iş göremez durumdaki gerillalar yurtdışına sorunsuz bir şekilde çıkartılabilmiş olsa da, yaşlılık hala önemli bir problem. Dağlardaki yaşam süresi çok kısa. İşte örgüt bunun önünü almak içinde Sri Lanka’daki Tamil Kaplanları’nı kendine örnek alıyor. Bölgedeki çocuk kaçırmalarının artmasının sebebi, yeni genç ve enerjik kadrolar oluşturabilmek. Her 5 PKK’lıdan biri kendisi istediği için değil, PKK istediği için örgüte katılmış durumda.

PKK Terör Örgütü son 5 ayda yani yerel seçimler sürecinde 1.190 olay gerçekleştirdi. Yılbaşından beri resmi verilere göre 331 çocuk kaçırıldı. Bu çocuklarımızın annelerinin çığlıklarını ve gözyaşlarını her gün televizyonlarda izliyoruz.

Yine resmi verilere göre, son 5 aylık dönemde, PKK askerimize karşı 10 saldırı ve 28 taciz eylemi gerçekleştirdi. Bölgede 13 yerde gerçekleşen sabotaj, yol kesme, kundaklama eylemleri dışında 6 banka ve çeşitli işyerlerinin yağmalanması hadiseleri de yaşandı. Örgüt tarafından 18 kişi kaçırıldı. Bölgede askerin yaptığı operasyonlarda 28 mayın ve patlayıcı bulunmasının yanısıra, çeşitli silah ve mühimmatlar da ele geçirildi. 5 aylık süreçte 14 terörist yakalandı, 38 terörist ise teslim oldu. Bölgede 399 illegal gösteri, 40 kepenk kapattırma eylemi gerçekleşti. İlginçtir ki, bu kepenk kapattırma eylemlerinde sadece PKK önde gelenlerine ait dükkânlar faaliyetlerine devam edebilmişti. Bölgedeki yaşanan diğer toplumsal olaylarla birlikte eylem sayısı 1190’a ulaşmış durumda.

Hepimizin bildiği üzere Güneydoğu’da seçim mücadelesi ağırlıklı olarak Ak Parti ve BDP arasında geçiyor. 30 Mart seçimlerinde Ağrı’da seçimler iptal edilmeseydi BDP bir elin parmaklarını geçmeyecek bir sayıyla bu ilimizin de belediye yönetimini almış olacaktı. Tabii BDP Belediye Başkanlığını kazanınca da PKK Belediye imkânlarını kullanarak çok rahat propaganda yapmaya devam edebilecekti.

Ağrı seçimleri siyasi partilerimiz ve ülkemiz için çok önemli. 1 Haziran’da MHP’si, Ak Parti’si, CHP’si, Saadet’i, BBP’si bir araya gelerek Ağrı seçimlerinde ülkemizin bölgedeki menfaatlerini düşünmeliler. Özerklik, Kanton,Federasyon gibi süslü kelimelerle Güneydoğu’yu ülkemizden ayırmaya çalışan BDP’ye karşı partilerimiz bu seçimlerde birlik olmalı Ağrı’da en güçlü adayı yani Ak Parti adayını desteklemeliler. Tehlike halinde siyasi menfaatlerini değil, ülke menfaatlerini savunduklarını göstermeliler.

Kaynak: http://twitter.com/Kartal_Is

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s