Sabah namazından sonra Kuran okumak farz…

Sabah namazından sonra Kuran okumak farz…

Sabah namazından sonra Kuran okumak farz...

Bizler sadece Kuran’a uymakla mükellefiz, Kuran’dan sorulacağız.


Geçtiğimiz günlerde “Vaktinde namaz kılmadığımda namazım kabul olur mu?” başlıklı bir yazı yazdım ve namazların vaktinde kılınması gerektiğini anlattım. Bazı Müslüman kardeşlerimiz Kuran’da bildirilen farzları bilmiyorlar. Bu yüzden bugün de sabah namazından sonra Kuran okunması gerektiği ile ilgili ayeti sizlerle paylaşmak istiyorum:

Güneşin sarkmasından gecenin kararmasına kadar namazı kıl, fecir vakti (namazda okunan) Kur’an’ı, işte o, şahid olunandır. (İsra Suresi, 78)

Evet, sabah namazı farz olduğu gibi sabah namazından sonra Kuran okumak da farz. Bizler tüm hayatımızı Kuran’a uyarak geçirmekle yükümlüyüz, vicdanımızı tam olarak kullanmakla yükümlüyüz. Bu yüzden her zaman mümin kardeşlerime söylediğim gibi Kuran’ı çok iyi okuyup, bilip, sonra da hayata geçirmeliyiz. Bu yüzden Allah sabah namazlarında Kuran okunmasını emretmiş, bunu tüm müminlere farz kılmıştır. Kuran yüksek yerlere kaldırılması ve uzaktan seyredilmesi gereken bir kitap değildir. Tam tersine her ayeti okunmalı, üzerinde derin derin tefekkür edilmeli ve mutlaka hayata geçirilmelidir. Mümin nefsini ancak Kuran’la eğitebilir, cennet ahlakına ancak Kuran’a uyarak ulaşabilir.

Kendilerine verdiğimiz kitabı gereği gibi okuyanlar, işte ona iman edenler bunlardır. Kim de onu inkar ederse, artık onlar hüsrana uğrayanların ta kendileridir. (Bakara Suresi, 121)

Allah’tan başka bir hakem mi arayayım? Oysa O, size kitabı açıklanmış olarak indirmiştir. Kendilerine kitap verdiklerimiz, bunun gerçekten Rabbinden hak olarak indirilmiş olduğunu bilmektedirler. Şu halde, sakın kuşkuya kapılanlardan olma. (En’am Suresi, 114)

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s