Zohar, Tevrat ve Kral Moşiyah…

Zohar, Tevrat ve Kral Moşiyah…

Zohar, Tevrat ve Kral Moşiyah…

İsa Mesih de hayatta, Mehdi (as) Moşiyah da hayatta. Vakit bitti. Dünyanın sonundayız artık.


Tevrat’ta ve Zohar’da KralMoşiyah (Hz. Mehdi) hakkında birçok detay bilgi veriliyor. Tevrat’a baktığımızda tıpkı peygamberimizin hadislerinde bildirdiği gibi Hz. Mehdi’nin gelişinden önce ülkelerde kargaşa ve terör olacağını görüyoruz:

Yalkut Şimoni adıyla bilinen, 13. Yüzyıla ait Rabbanilerin Tevrat tefsirlerini içeren dini eserde:

Kral Moşiyah’ın çıkacağı yıl, dünya üzerindeki tüm ülkelerin kralları birbirleriyle mücadele edecekler: Pers kralı, Arap kralını kışkırtacak; Arap kralı, tavsiye için Aram’a [Şam ve civarındaki bölgeye] gidecek. Dünyanın tüm ulusları kargaşa ve terör içinde olacak; yüzlerinin üzerine düşecekler, doğum sancıları gibi acılara tutulacaklar.

İsrail de kargaşa ve terör içinde olacak, şöyle diyecek, “Nereye geleceğiz ve nereye gideceğiz, nereye geleceğiz ve nereye gideceğiz?” [Allah] onlara diyecek ki, “Çocuklarım [kullarım], korkmayın, tüm yaptıklarımı yalnız sizin iyiliğiniz için yaptım. Neden korkuyorsunuz? Korkmayın, sizin için Kurtuluş zamanı geldi. Bu öncekilere benzer olmayacak, bu son Kurtuluş’tur; çünkü öncekilerin ardından zulümler geldi, başka ülkelere boyun eğdiniz. Fakat bu son Kurtuluş ardından hiçbir zulüm gelmeyecek ve diğer uluslara boyun eğilmeyecek.

Bildiğiniz gibi nasıl Müslümanlar yüzyıllardır Hz. Mehdi’nin çıkmasını hasretle bekliyorlarsa Museviler de Kral Moşiyah’ın çıkışını özlemle bekliyorlar. Tevrat’a göre Musevilerin Kral Moşiyah’ı beklerken Allah’a derin imanla yönelme sorumlulukları var:

“Eğer layık olurlarsa, ‘bunu hızlandıracağım’” [Yeşaya, 60:22] (Sanhedrin 98a).

Zohar da, Tevrat üzerinde çalışmanın Kurtarıcı’nın gelişinin hızlandıracağını açıklar. Gemara da benzer şekilde ifade eder:

“Kendisini samimi niyetle Tevrat çalışmasına veren kişi Kurtarıcı’nın gelişini yakınlaştırır” (Sanhedrin 99b) ve ‘uluslar arasında [Tevrat üzerine] çalışma yaptıklarında… onları bir araya toplayacağım’ [Hoşea, 8:10]” (Bava Basra 8a).

“Musevi halkı acı çektikleri, mahkûm oldukları, dolaşıp durdukları, karışıklık içinde oldukları, baskı veya yiyecek eksikliği nedeniyle kurtarılmayacaklar, fakat birlikte oturup birbirleri ile yüksek sesle Tevrat üzerinde çalışma yapan on kişinin faziletiyle kurtulacaklardır.” (Tanna DeVei Eliyahu Zuta, Bölüm 14).

Allah halkını sürgünden kurtarmak istediğinde, Kral Mesih’e diyecek, “Sürgün sona erdi. Doğruluğun fazileti Bana baharatların kokusu gibi ulaştı: Bu neslin âlimleri çalışma odalarında Tevrat öğreniyorlar! Şimdi çık ve senin için gizlediğim krallığı kabul et.”

Ardından Kral Mesih kendisini Musevi halka tanıtacak ve onlar da ona diyecekler ki, “Gel, kardeşimiz ol! Hep birlikte Kudüs’e gidelim ve kendimizi Tevrat’ın tatlarıyla… besleyelim.”(Targum, Shir HaShirim 7:14-8:1)

Tevrat’a göre tövbe etmek de Kral Moşiyah’ın (Hz. Mehdi) gelişini hızlandıracaktır:

Midraş’da söylendiği gibi:

“Haham Levi dedi ki, ‘Eğer [Museviler] bir gün bile tevbe etseler, hemen kurtuluşa ereceklerdir ve Davud oğlu gelecektir’.”

(Shir HaShirim Rabbah 5:1)

“Eğer bir gün bile tevbe etseler, belirlenmiş zamanı olmasa bile onu [Kurtarıcı’nın gelişini] gerçekleştireceğim.

(Shemos Rabbah 25:16)

Eğer İsrail bir gün bile tevbe ederse, onlar hemen kurtarılacaklar [Sanhedrin 98a] ve Davud Oğlu [Hazreti Mehdi (as)] hemen gelecektir, çünkü şöyle söylenmiştir (Mezmurlar 95:7) Bugün sesini duyarsanız.”

Nasıl Müslüman’ların Hz. Mehdi’yi beklemek, onun için hazırlık yapmak ve onu aramak gibi bir sorumlulukları varsa Musevilerin de Hz. Mehdi’yi bekleme ve hazırlık yapma sorumluluğu vardır:

Moşiyah [Hazreti Mehdi (as)]’ın gelişini inkâr eden veya bundan şüphe duyan kişi kendisini Musevi halkından uzaklaştırmış olur, dinden çıkmış ve bir apikores (kafir) sayılır. (Rambam, “Perek Helek”)

Kaynak: http://hzmehdias.blogspot.com/

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

 

 

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s