Tolga Çevik’e “arkadaşım hoş geldin” de dini espriler yapması yakışmadı…

Tolga Çevik’e “arkadaşım hoş geldin” de dini espriler yapması yakışmadı…

Tolga Çevik’e “arkadaşım hoş geldin” de dini espriler yapması yakışmadı…

Günlük konularda espri yapılabilir ama dini konularda yapılması insanları rahatsız eder.


Geçtiğimiz günlerde yayınlananTolga Çevik’in “Arkadaşım Hoş geldin” isimli programında taş devri konu edilmişti. Burada Tolga çevik taş devrinde yaşayan bir mağara adamını canlandırıyordu. Onu yönlendiren kişi “hafif dizleri kır, daha ayağa kalkmamışız” diyor, Tolga Çevik’te “o kadar eski dönemde miyiz” diye cevap veriyor. Öncelikle bu programdaki ilk yanlış, programda evrim propagandası yapılıyor olmasıdır. Bir tiyatro sahnesiyle bu programı izleyen yüzlerce kişiye evrim yaşanmış bir gerçek gibi sunuluyor. Biz aynı yöntemi (evrimin yaşanmış bir gerçek gibi gösterilmesini) birçok programda da zaten görüyoruz. Oysa ilk insan burada yansıtıldığı gibi ilkel değildi, maymundan da evrimleşmedi. Allah tarafından yaratıldı. Hz. Adem ve Hz. Havva’nın yaratılışı Kuran’da birçok ayetle anlatılmaktadır.

Ayrıca bilim insanların maymunlardan evrimleşmediğini ispat etmiştir. İki ayaklılığın aşama aşama oluşması imkânsızdır. Ara yürüyüş şekline sahip bir tane ara form fosili yoktur. İnsan Allah tarafından insan olarak, Allah tarafından ruh verilerek bir anda yaratılmıştır.

Programın ikinci yanlışı ise din konusunda yapılan espriler. Yönetmen Tolga Çevik’e Allah’a söylemesi için hiç saygıya uygun olmayan bir söz söylüyor. Tolga Çevik de “ilk çarpılan da ben oluyorum” diye cevap veriyor. (Allah’ı tenzih ederim.) Orada seyirciler de katılarak gülüyor. Dini konuların hiçbir zaman espri konusu edinilmemesi gerektiğini, bunun Allah’a, dinimize, maneviyatımıza saygısızlık olacağını sürekli yazıyorum. Din espri konusu yapılamaz, haşa din ile alay edilemez, din insanların eğlence konusu olamaz. Cennet’le, cehennemle, ahiretle, ölümle, hesap günü ile, haşa Allah ile ilgili espri yapılamaz. Allah Kuran’da dinin alaya alınmamasını şöyle emrediyor:

Onlar Benim ayetlerimi ve uyarıldıklarını (azabı) alay konusu edindiler. (Kehf Suresi, 56)

“Siz onları alay konusu edinmiştiniz; öyle ki, size Benim zikrimi unutturdular ve siz onlara gülüp duruyordunuz.” (Mü’minun Suresi, 110)

Kişinin (yana yakıla) şöyle diyeceği (gün): “Allah yanında (kullukta) yaptığım kusurlardan dolayı yazıklar olsun (bana) doğrusu ben, (Allah’ın diniyle) alay edenlerdendim.” (Zümer Suresi, 56)

Dini konularda espri yapılması müminleri hiçbir şekilde neşelendirmediği gibi onları son derece rahatsız eder, onların içine sıkıntı verir. Dinden, Allah’tan ve Kuran’dan daima çok saygıyla ve hürmetle bahsetmek gerekir. Kuran’ın üslubu da böyledir. Müminler din konusunda espri yapıldığında, ya da alay edildiğinde o ortamı terk etmekle yükümlüdürler, bu da Kuran’da şöyle bildirilir:

O, size Kitapta: “Allah’ın ayetlerinin inkâr edildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğinizde, onlar bir başka söze dalıp geçinceye kadar, onlarla oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz” diye indirdi. Doğrusu Allah, münafıkların ve kâfirlerin tümünü cehennemde toplayacak olandır. (Nisa Suresi, 140)

Dün Tolga Çevik’in katıldığı bir programı izledim, açıkçası kendisini son derece samimi bulduğumu da söylemek isterim. Mütevaziliği ve güzel ahlakı hakikaten ön plana çıkıyor. Okuduğum röportajlarında da  “askerlik ve hastalık konularında espri yapmam, bunlar hassas konular” diyor. Ben bu yazımı okuduğunda Tolga Çevik’in bana hak vereceğini düşünüyorum. Belki düşünmeden yapılmış bir program olabilir, belki herkes yaptığı için normal gelmiş olabilir. Ama maneviyatla, dinle, haşa Allah ile ilgili yapılan espriler müminlerin kalbinde büyük burkuntu yaratıyor. Bizim Allah’a, dinimize, ayetlere gösterdiğimiz yüksek saygıya hiç uygun düşmüyor. Seyircisine bu kadar değer veren, yanında çalışan insanların her şeyden önce iyi insan olmasına dikkat eden Tolga Çevik’in bu söylediklerimi kalben anlayacağını biliyorum.

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s