CHP felsefesini değiştirsin, genel başkanını değil…

CHP felsefesini değiştirsin, genel başkanını değil…

CHP felsefesini değiştirsin, genel başkanını değil...

CHP tüm Türkiye’yi kazanmak için acil felsefesini değiştirmeli, liderini değil.


Tayyip Erdoğan başbakanlık koltuğundan cumhurbaşkanlığı koltuğuna terfi etti ya, şimdi her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. CHPnerede yanlış yaptı, neden on yıldır sürekli aynı fasit daireden bir türlü çıkamıyor? Şimdi suçu hemen Kılıçdaroğlu’na ve Ekmeleddin İhsanoğlu’na çıkarıyorlar. “CHP’nin başındaki lider değişmeli, Kılıçdaroğlu gitmeli” diyorlar. Yok Baykal mı gelsin, acaba kim lider olsun diye konuşup duruyorlar.

Oysa sorun liderde değil. Onlar hep aynı kavruk felsefeyle hareket ettikleri için CHP bir türlü iktidarda olamıyor. Sorun liderde değil.  Bu şekilde soğuk, kavruk, milletten uzak bir felsefeleri olduğunda saat başı lider değiştirseler fark etmez, yine de bir adım ileriye gidemezler.

Tayyip Erdoğan’ın sürekli kazanmasının nedeni bir dava adamı olması, acıyı bilen bir siyasetçi olması, halkla bütünleşmesi, tüm dünyadaki mazlum Müslümanları koruyup kollamasıdır, Türk İslam Birliği ülküsünde olmasıdır. Şimdi böyle birisinin karşısına (halkın dindar olduğu bir ülkede) dine karşı soğuk, halka uzak, acıyı bilmeyen, zavallı Türkiye’ye sığınan Müslümanlara “onları ülkelerine gönderelim” diyen bir Ekmeleddin İhsanoğlu çıkarırsanız olacağı budur.

CHP’nin lider değiştirmeye değil felsefelerini değiştirmeye ihtiyaçları var, modern dindar olacaklar, bağnazlığa karşı olacaklar, dindar halkta böylece sevinir ve onları destekler. Bağnazlar yüzünden inançlı insanlar da nefes alamıyor bu ülkede. CHP dine sahip çıkarsa böylece bağnazlar köşeye çekilir. Atatürk’ün samimi dindarlık anlayışını uygulayacaklar bu kadar. Dine AK parti değil CHP sahip çıkacak.

Bazı köşe yazarları CHP’nin iyice sola yanaşmasını söylüyor, CHP daha da solda olursa tamamen silinip gider, onların solun en sağına gelmesi gerek. Artık sol modası tamamen bitti Türkiye’de. Sol son derece demode ve boğucu bir sistemdir. Solun sosyal adalet anlayışını alabilirler ama dine soğukluğunu alırlarsa o zaman sonuç böyle olur. Hep sağ partilerin iktidarını izlerler.

Sol tarafta olduğunda zaten ölü bir güç oluyor, çünkü sağ Türkiye’de çok güçlü. Böyle bir güce karşı tabii ki sol muhalefet yapamaz. Klasik devrimci zihniyetle CHP iktidar olamaz. O dönemler geçti. Sağa da bağnazlarve yobazlar musallat oluyor, sağ tarafta bundan acil kurtulmalı.

Sonuç olarak CHP gerçek anlamda muhalefet yapmak istiyorsa, iktidar olmak istiyorsa solun en sağına geçip dini savunan bir parti olsun, halka insin, halktan uzak olmasın, dindarlara sahip çıksın, modern dindarlığı benimseyip yobazlar ve samimi dindarlar arasındaki uçurumu kaldırsın, ancak o zaman başarılı olacaktır. Yoksa diğer arayışlar CHP’nin her zaman eli boş bir şekilde yerine oturmasından başka bir işe yaramayacaktır.

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s