Neden insanların sözü senin için bu kadar değerli?

Neden insanların sözü senin için bu kadar değerli?

Neden insanların sözü senin için bu kadar değerli?

Bu hayatta insanlar ne diyecek diye kendisini kahreden insanlar var, ahirette ne kadar boş olduğunu görecekler.


Bakıyorum da çevremdeki insanlara, birbirlerinin sözlerini ne kadar çok değer veriyorlar. Bir kadın kocasının bir sözünden günlerce küsüyor, yine bir anne çocuğunun bir sözünden ağlayıp üzülüyor. Ya da bir iş adamı patronundan bir söz işittiğinde sinirine hakim olamayıp etrafı kırıp geçirebiliyor.

Dünyada yüzbinlerce insan karşılarındaki insanı gözlerinde büyütüp onun bir sözünden dolayı günlerce uyumayıp kendisine zulmedebiliyor, hatta üzüntüden hastalanabiliyor. İnsanların burada unuttukları ve yanıldıkları çok önemli bir konu var. Kuran’la bakıp Kuran’la düşünmüyorlar. O zaman karşılarındaki insanışirk koşuyorlar. Kuran’la baksalar insanlara değil Allah’ın sözüne, Allah’ın ne düşündüğüne önem vermeleri gerektiğini görecekler. Ama bunu bir türlü fark edemiyorlar. Kuran’a göre şirk en büyük günahlardan biri.

Gerçekten, Allah, Kendisi’ne şirk koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında kalanı ise, dilediğini bağışlar. Kim Allah’a şirkkoşarsa, doğrusu büyük bir günahla iftira etmiş olur. (Nisa Suresi, 48)

Onların çoğu Allah’a iman etmezler de ancak şirk katıp-dururlar. (Yusuf Suresi, 106)

Sonuçta o çok değer verdikleri insan da kendileri gibi ölümlü, aciz, hataları olan bir insan. Yanılabilir, unutabilir, boş bulunabilir, ağzına geleni konuşabilir. Üstelik iman etmemişse her türlü hatayı da yapabilir. Bu yüzden insanın karşısındaki insanın sözüne değer verebilmesi için önce iman etmesi, sonra karşı taraftaki kişinin de imanlı olması şarttır. Ayrıca her iki tarafta Allah’tan korkmalı ve vicdanla hareket etmelidir.

Mümin mümini dinler, karşı taraftan öğüt alır. Ama sonuçta her zaman Allah’a yönelip döner. Onun için üzüntü yoktur, kaderi izlemek vardır. Yanlış bir söz duyabilir, yanlış bir hareketle karşılaşabilir. Ama bütün bunların kaderinde Allah tarafından yazıldığını bilir. Onun için insanlar yoktur, Allah tarafından yönetilen, konuşturulan, hareket ettirilen ve kaderlerini yaşayan insanlar vardır. Sonuçta mümin zahire değil batına bakar. Allah’ın kendisi için belirlediği kaderin en hayırlısı olduğunu bilir. Dolayısıyla karşısındaki insanı gözünde büyütmez, onu hayatının merkezi haline getirmez. Eğer karşısındaki müminse ve hayırlı bir söz söylüyorsa mümin ona uyar, ama aksinde herşeyi Allah’a bırakır. Sonuçta ahirette doğru ve yanlış ortaya çıkacaktır.

Bu hayatta yaşarken karşınızdaki kişilerin, ailenizin, akrabalarınızın, iş arkadaşlarınızın aciz bir kul olduklarını unutmayın ve herşeyde Allah’a yönelip dönün. Ancak o zaman huzura ve mutluluğa kavuşabilirsiniz. İnsanlarla yaşadığınız hayatta detaylara boğulursanız batındaki güzellikleri yakalayamazsınız…

De ki: “Göklerden ve yerden sizlere rızık veren kimdir? Kulaklara ve gözlere malik olan kimdir? Diriyi ölüden çıkaran ve ölüyü diriden çıkaran kimdir? Ve işleri evirip-çeviren kimdir? Onlar: “Allah” diyeceklerdir. Öyleyse de ki: “Peki siz yine de korkup-sakınmayacak mısınız? (Yunus Suresi, 31)

Kaynak: http://allahicinyasamaknasildir.blogspot.com.tr/

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

 

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s