Melek Baykal’a cevap: “Başınız açık olduğu için günahkâr değilsiniz”

Melek Baykal’a cevap: “Başınız açık olduğu için günahkâr değilsiniz”

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir programdaMelek Baykal ilahiyatçı Fatih Çıtlak’a “başım açık olduğu için günahkâr mıyım” diye soruyor. Çıtlak ise Melek Baykal’ı çok yanlış yönlendirerek günah olduğunu ama bu hükmün uygulanması için değil inanılması için indirildiğini anlatıyor.

Hâlbuki Fatih Çıtlak’ın Melek Baykal’a şöyle cevap vermesi gerekirdi: “Başörtülü olan kadın da, dekolte giyinen kadın da mükemmel Müslüman’dır, Kuran’da başörtüsü geçmiyor.Nur Suresi’nde başın değil, göğsün örtülmesi emrediliyor. Kuran’da başı örtmekle ilgili bir hüküm yoktur. Ancak Ahzab Suresi’nde kadınların riskli ortamlarda (can güvenliği olmadığı, savaş ortamında) çarşaf giyilmesi emredilir. Ama bu söylediğim gibi kadın eğer kendisini güvende hissetmezse bunu uygular.

Bazı hocalar insanlara dinimizi çok yanlış anlatıyorlar. “Sarığı yoksa Müslüman değildir, sakalı yoksa Müslüman değildir, başörtüsü yoksa Müslüman değildir” diyorlar. Hâlbuki sakalsız da, sarıksız da, başörtüsüz de tam anlamıyla Müslümandır. Bizim dinimize birçok hurafe sokmuş yobazlar. Sonra da bu hurafelere uymayanları dinsiz ve günahkâr olarak nitelendiriyorlar. Oysa din vicdan ve samimiyet üzerine kuruludur. Allah sevgisi üzerine kuruludur.

Allah’ın örtünme ile ilgili Kuran’da bildirdiği şudur, eğer riskli bir ortamdaysa kadın örtünür, ama eğer böyle bir tehlike yoksa kadın göğsünü ve cinsel organını tamamen açıkta bırakan bir kıyafet giyemez. Allah’ın istediği budur. Yobazlar uydurdukları hurafelerle kadınları tamamen bir yere kapatmak istiyorlar, kadınlar kendilerine tamamen boyun eğsin istiyorlar. Bunun için de kafalarından birçok hadis uydurmuşlar.

Başörtüsü konusunu Kuran’dan biraz daha detaylı açıklarsak;

Mü’min kadınlara da söyle: “Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Baş örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar. Süslerini, kendi kocalarından ya da babalarından ya da oğullarından ya da kocalarının oğullarından ya da kendi kardeşlerinden ya da kardeşlerinin oğullarından ya da kız kardeşlerinin oğullarından ya da kendi kadınlarından ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan ya da kadına ihtiyacı olmayan (arzusuz veya iktidarsız) hizmetçilerden ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Hep birlikte Allah’a tevbe edin ey mü’minler, umulur ki felah bulursunuz.” (Nur Suresi, 31)

Ayette başörtülerini yakalarının üstünü (göğüslerini) kapatacak şekilde koysunlar ifadesi yobazlar tarafından başörtüsü (kadınların başından itibaren kapanması) şeklinde açıklanıyor. Hâlbuki bu doğru değil. Bu nasıl bir başörtüsü ki hem başı hem göğsü kapatacak? Başörtüsü en fazla kadının omzuna gelir ve bu göğsü kapatmaz. İşte yobazlar Allah’ın bunu söylediğini söylüyorlar, oysa bu doğru değil. Başörtüsü diye bir kelime Kuran’da geçmiyor. Biri bir şey söylediğinde herkes inanıyor. “Zaten var olan başörtülerini” diyor yobazlar. Oysa peygamberimizin döneminde kadınlar göğüsleri açık geziyorlar, kafalarında başörtüsü filan yok.

Bu cümlede bir kere mantık yok, bu konuşmanızda. Başın üstünde örtü varsa, öyle sallanacak kadar bol bir kumaşsa o, zaten göğsünün üstüne sarkar o. Adam onu başının ortasına kabak gibi toplamaz. Mandalla tutturmaz tepesine. Zaten bırakmıştır. L biçiminde bükmeye de kalkmaz. Zorlamaya negerek?

“Göğüslerinin üstüne örtüyü vursunlar”,“darb etsinler” diyor Allah. “darabe” “kapatsınlar”. Göğüsleri o dönemde kadınların açık, alenen açık, var ya plajda gezen üstsüzler, o tarz, kadınların alenen göğüsleri açık, çarşılarda pazarlarda geziniyorlar o devirde. Cenab-ı Allah da ayette şöyle söylüyor, “göğüslerinin üstüne örtülerini vursunlar, kapatsınlar” diyor. Göğüslerini kapatıyor kadınlar da, o kadar. Neyle kapatıyorsa kapatır.

Evlerinizde vakarla-oturun (evlerinizi karargah edinin)ilk cahiliye (kadınları)nın süslerini açığa vurması gibi, siz de süslerinizi açığa vurmayın; namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, Allah’a ve elçisine itaat edin. Ey Ehl-i Beyt, gerçekten Allah, sizden kiri (günah ve çirkinliği) gidermek ve sizi tertemiz kılmak ister. (Ahzap Suresi, 33)

Sonuç olarak yobazlar Kuran’da geçen “örtülerini yakalarının üzerine alsınlar” ifadesini “başörtülerini” diye insanlara anlatıyorlar ve halkı yanıltıyorlar. Bir kadının imanı önemlidir, Allah’tan korkması, helale, harama dikkat etmesi çok önemlidir, başörtüsü takıp takmadığı değil. Başörtüsü takmayan kadın dinsiz demek değildir. Başörtüsü takmayan kadın günahkar değildir. Bu dönemde inançlı olup, Kuran’da öyle bildirildiğini düşünüp başörtüsü takan kadınlara da saygı duyuyorum ama doğrusu budur. Kuran’da bildirilen kadınların özgür ve iffetli tanınmaları için göğüslerini örtmeleridir, kafalarını değil.

Umarım bu açıklamalarım Melek Baykal için de yeterli olur. Dinimizde elle sayılır birkaç tane haram var, onun dışında dinimiz tamamen ihlas, samimiyet ve Allah sevgisi üzerine kuruludur. Kuran’da kadın daima baş tacı edilir, tüm hakları korunur.

Kaynak: http://kurandakadininyeri.blogspot.com/

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s