Gerçek huzuru yakalamak mı istiyorsun?

Gerçek huzuru yakalamak mı istiyorsun?

Huzuru insanları yanınızdan uzaklaştırarak değil imanınızı derinleştirerek sağlayabilirsiniz.


Bir blog yazarı “Huzur mu arıyorsun” diye bir yazı yazmış ve “huzuru bulmak için size huzursuzluk veren her şeyi hayatınızdan çıkardığınızı hayal edin” demiş. Peki ama insan asıl kendi içindeki huzursuzluğunu ve endişelerini ne yapacak?  Dünyada kendisini hiç durmaksızın kovalayan korkularından nasıl kurtulacak?

Blog yazarı uzun uzun anlatmış, çevrende sana rahatsızlık verenlerden kurtul, kendinizi sevin, egoyu bırakıp özünüze dönün…” gibi sözler söylemiş. Oysa iman olmadan huzur olur mu? Bir kalp Allah’a dönmeden gerçek huzuru ve mutluluğu bu dünyada bulur mu?

İnsanlar huzuru ve mutluluğu çok farklı yerlerde arıyorlar. Halbuki din demek gerçek huzur demektir, gerçekmutluluk demektir. Dindar bir insan doğal olarak bağışlayıcıdır, sevgi doludur, güzel ahlaklıdır, fedakardır, yardımseverdir, güzel sözlüdür ve huzur verendir. Dolayısıyla bu kadar güzel ahlaklı bir insanın kalbi de sürekli huzur içindedir.

Dindar insan doğal olarak huzur verir, güvenilirdir, asla yalan söylemez, arkadan çekiştirmez, oyun oynamaz, vefasızlık yapmaz, vicdansızlık yapmaz. Bütün bunları karşısındaki insan için değil Allah’tan korktuğu için yapmaz. Ama dindar olmayan, Allah korkusu olmayan bir insandan her türlü taşkınlık beklenir, kalbi huzursuz ve mutsuz olan bir insan karşısındakine de huzur veremez.

Allah bir ayetinde kalplerin ancak Allah’ın zikriyle mutmain olacağını bize bildiriyor:

Bunlar, iman edenler ve kalpleri Allah’ın zikriyle mutmain olanlardır. Haberiniz olsun; kalpler yalnızca Allah’ın zikriylemutmain olur. (Ra’d Suresi, 28)

Eğer bir insan sabah gözünü açtığı anda Allah’ın güzelliklerini göremiyorsa, sürekli şükredip O’na yönelmiyorsa, Allah’ın verdiği nimetleri görmezden gelip O’nu zikretmiyorsa, o zaman bu insanın kalbi kaskatı kesilmiş demektir. Bu insanın huzur bulması mümkün olmadığı gibi huzur vermesi de mümkün değildir. Çünkü kalplere huzur ve inşirah duygusunu indiren Allah’tır. Bir insan nankörce, bencilce ve cahilce Allah’tan yüz çeviriyorsa, o zaman Allah’da ona bu dünyada mutluluğu tattırmaz.

İman gerçek mutluluğun anahtarıdır, yaşayan ve hisseden müminler bunu çok iyi bilirler. İnkar edenler ise mutluluğu ve huzuru boş yere hayatları boyunca suni şeylerde, suni tedbirlerde arayıp dururlar. Ve her nedense gerçek huzuru neden bir türlü yakalayamadıklarına da cevap bulamazlar…

Kaynak: www.allahicinyasamaknasildir.blogspot.com/

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s