Işid’in lideri Bağdadi öldürülüp, yerine Saddam Cemal geldiyse ne oldu?

Işid’in lideri Bağdadi öldürülüp, yerine Saddam Cemal geldiyse ne oldu?

Amerika milyonlarca dolar harcayıp kendi ülkesini zor durumda bırakıyor…


Geçtiğimiz günlerde Işid lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin bir hava saldırısında öldürüldüğü haberi geldi. “Işid’in Bağdadi’den sonra devam edecek gücü var mı” diye soranlar çok yakında ne kadar yanıldıklarını anlayacaklar.

Işid’e biat eden Saddam Cemal şimdi yeni lider. Ve Işid’e karşı ayaklanan 700 kişiyi öldüren bir lider.Dolayısıyla son derece korkusuz, kendi inandığı davada sonuna kadar savaşacak bir lider olduğu anlaşılıyor. Bu arada Işid’in bağnaz zihniyette olup Kuran’a göre hareket etmediğini de hatırlatalım. Sonuçta Işid şirk inancıyla hareket ediyor ve Suriye ile Irak’ta ilerleyerek Irak Şam İslam Devleti’ni kuruyor.

Amerika Işid’in liderini öldürmekle hiçbir yere varamaz, bir lider gider, yerine eli kanlı daha güçlü bir lider gelir. Amerika yıllardır Taliban’la savaşıp hiçbir yere varamadı. Ama yine de durumu anlamazdan geliyorlar. Usame bin Ladin öldürüldü ama “El- Kaide” hala aynı güçle savaşıyor. Sonuçta eğer bir topluluğun fikrini, inancını, kafasındaki düşünceleri değiştiremezseniz, o topluluğu asla silahla yenemezsiniz. Işid’e inançlarının yanlış olduğu, Kuran’ın sevgiye, barışa, güzelliğe dayalı bir din olduğu anlatılmadıkça Işid’in yenilmesi mümkün değildir.

Türkiye’de de tam 30 yıldır Komünist felsefeyle hareket eden PKK da silahla yenilmedi ve yenilmeyecekte.PKK kafasındaki komünist, darwinist, Leninist inancı bırakmadıkça, kafasındaki felsefe yıkılmadıkça asla silahını bırakıp dağdan inmeyecek ve kendi davasından vazgeçmeyecektir.

Işid için de durum aynı, değişen hiçbir şey yok. Işid’de kendi davası uğruna asla silahını bırakmaz, ölümüne mücadele edecektir. Onların liderlerini öldürmek demek, daha da cihat kavramıyla (Kuran’a ters olan) silahlarına sarılmalarına neden olacaktır, bu durum onları korkutmadığı gibi daha da azgınlaştıracaktır. Birçok ülkeden yine birçok insan Işid’e gidip katılacaktır.

Amerika fikri mücadele yapmadığı sürece, sevgiyle, bilimle, Kuran’la ve eğitimle yaklaşmadığı sürece asıl kaybedenin kendi olduğunu görecektir. Tıpkı Afganistan’da kaybettiği gibi, ekonomisini çökerttiği gibi, binlerce askerini hiç uğruna feda ettiği gibi, kalanlarını da intihara sürüklediği gibi asıl değişmesi gerekenin kafadaki düşünceler olduğunu bir gün mutlaka görecektir.

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Twitter: https://twitter.com/erkanarkut

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s