Kuran’a göre nasıl namaz kılmalıyım? Resimler

Kuran’a göre nasıl namaz kılmalıyım? Resimler

Kuran’a göre nasıl namaz kılmalıyım? Resimler

Milyonlarca insan ibadetler zor gösterildiği için dinden uzaklar.


Öncelikle namazın bizi ve tüm kâinatı yaratan Rabbimize şükrümüzü, teşekkürümüzü, minnetimizi göstermenin en güzel yolu olduğunu söylemek istiyorum. Bir insanın her gün bu şükrü göstermek için defalarca alnını secdeye koyması her yönden muhteşemdir. İnsan ne yaparsa yapsın Rabbinin ona bağışladıklarının karşılığını veremez. Ama namaz bunun için atılan en güzel adımdır. İnsanın kalbine dolan tarifsiz huzur da en güzel mükâfatıdır.

Yobazlar namaz ibadetini zorlaştırdıkça zorlaştırmışlar, namazın nasıl kılınacağını anlatmak için yüzlerce sayfa hazırlamışlar. Hâlbuki namaz çok kolay bir ibadet. Bu yazımın namaz kılmaya başlayacaklar için çok hayırlı olmasını ve bu insanlara vesile olmasını diliyorum.

Namazla ilgili şu iki önemli hatırlatmayı yapmakta fayda var. Kuran’da namaz vakitli olarak farz kılınmıştır. Bu yüzden müminin namazı ertelemesi, sonra kılması mümkün değildir, namaz vaktini kaçırmayın, kaçırdığınızda o namazı kılmamış olursunuz.

Namazı bitirdiğinizde, Allah’ı ayaktayken, otururken ve yan yatarken zikredin. Artık ‘güvenliğe kavuşursanız’ namazı dosdoğru kılın. Çünkü namaz, mü’minler üzerinde vakitleri belirlenmiş bir farzdır.(Nisa Suresi, 103)

Onlar, namazlarını da (titizlikle) koruyanlardır. (Mü’minun Suresi, 9)

Namazın Allah katında çok önemli bir ibadet olduğunu da tekrar hatırlatmak istiyorum. Allah insanların namaz kılmasına çok değer veriyor. Bu yüzden bu ibadet yapılmadığında karşılığı da çok büyük oluyor. Öyle kicehennemdekiler “Neden buradasınız” diye sorulduğunda verdikleri ilk cevap “namaz kılmamaları” oluyor.

Suçlu-günahkarları; (Müddesir Suresi, 41)

“Sizi şu cehenneme sürükleyip-iten nedir?” (Müddesir Suresi, 42)

Onlar: “Biz namaz kılanlardan değildik” dediler. (Müddesir Suresi, 43)

Şimdi yobazların zorlaştırdığı, aslında çok kolay olan namaz ibadetini nasıl yerine getireceğimizi resimlerle anlatalım.

Kaynak: http://kalbimizdekiderinallahsevgisi.wordpress.com/

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Twitter: https://twitter.com/erkanarkut

 

 

 

 

Hac Suresi 26. ayetten anladığımız üzere namazda, önce ayakta durup (kıyam) Allah’ı tesbih edip – yüceltmemiz gerekiyor, ayrıca Kuran’dan kolayımıza gelen Allah’ı övücü ayetleri okuyabiliriz. (Müzemmil Suresi 20) Namazda aslolan Allah’ı tesbih edip yüceltmek ve Yüce Rabbimizin huzurunda olduğumuzun bilincinde HUŞU içinde olmaktır. Ayakta durup tesbih ederken, şekil ile ilgilenmek yerine namazın bilincinde olmamız gerekir. Ellerimizi nerede tutup, ayaklarımızı kaç cm açacağız ya da ellerimizi göbeğimizin üzerinde mi birleştireceğiz yoksa serbest mi bırakacağız gibi bizi namazın özünden alıkoyan şekille ilgili konular ile ilgilenmemeliyiz.

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s