Kuran’ı yükseğe kaldırıp, içindeki ayetleri hiç bilmeyenler, size sesleniyorum…

Kuran’ı yükseğe kaldırıp, içindeki ayetleri hiç bilmeyenler, size sesleniyorum…

Kuran’ı yükseğe kaldırıp, içindeki ayetleri hiç bilmeyenler, size sesleniyorum…

Kuran okumamız ve ayetleri hayata geçirmemiz için bize Allah tarafından gönderildi.


Bir Müslüman için en doğru yol gösterici Kuran’dır. Mümin Kuran’a ekmek gibi, su gibi muhtaçtır. Kuran insanın şuuru yerine geldikten sonra, ona tüm hayatı boyunca rehberlik edecek olağanüstü güzellikte, hikmetle dolu bir kitaptır. Katlamalı anlamları olan ayetlerinsanın ruhunu mükemmel bir şekilde eğitir ve mümin Kuran’ı okudukça ve hayata geçirdikçe çok güzel bir Kuran ahlakına sahip olur.

Kuran’ı sürekli okumamız, ayetleri çok iyi öğrenmemiz ve hayata geçirmemiz gerekirken Müslümanların bir kısmı, yıllar boyunca, yine mevzu hadislere ve bir kısım sözde âlimlerin dine katmaya çalıştıkları hurafelere dayanarak Kuran’dan sistematik olarak uzaklaşmışlardır. Söz konusu mevzu hadis ve icmalara (bazı İslam bilginlerinin verdikleri ortak şeriat hükümlerine) göre birçok Kuran’da olmayan uygulama yaygınlaşmıştır. Bu uygulamalar öylesine zorlu ve engelleyicidir ki birçok insan Kuran’ı “dokunulmaz” olarak görmeye başlamıştır. Örneğin;

“Kuran’a abdestsiz dokunulamaz” hurafesi ile Kuran okumak zorlaştırılmıştır.

Abdest Kuran’da sadece tek bir ayette oldukça açık şekilde açıklanmasına ve son derece kolay olmasına rağmen, bağnazların hurafelerinde, abdesti bozan -ciltlerce kitap ile anlatılmış- binlerce sebep vardır. Dolayısıyla bu sebeple Kuran’a dokunmak, adeta imkansızlaştırılmıştır.

Kuran genellikle okunmaz, sadece bir koruma içinde yüksekçe bir yere asılır ve asla indirilmez.

Kuran’ın bir Müslümanın hayatının en önemli parçası olması gerekirken bu hurafelere göre Kuran, Ramazan ayı, kandil günleri, cenazeler gibi bazı zamanlarda o da sadece Arapça olarak okunabilir. Kişinin, Kuran’ı kendi dilinde okuması ise kesin olarak yasaklanmıştır. Hurafeci inanışta pek çok kişi kendi dilinde Kuran okuduğunda günaha girdiğini zanneder. Bu nedenle Arapça bilmeyen toplulukların büyük bir kısmı Kuran’ın içeriğinden dahi habersizdir.

Hurafeci zihniyet neticesinde dünyada milyonlarca Müslüman Kuran’da ne yazdığını dahi bilmemektedir.

Başörtüsü Kuran’a göre bir yükümlülük olmamasına ve “Kuran’a abdestli dokunma” gibi bir şart bulunmamasına rağmen, bir kadının başörtüsüz ve abdestsiz olarak Kuran’a dokunması hurafe dininde yasaklanmıştır. Aynı şekilde erkekler için de uyulması zor pek çok kural ile, Kuran’a dokunmayı engelleyen birçok yanlış hüküm oluşturulmuştur.

Kuran’ı okumayı engellemek için geliştirilen en bilindik hikayelerden bir diğeri de, Kuran’ın tek başına anlaşılamayacağı, anlamak için alimlerin yorum ve tefsirlerine ihtiyaç olacağı düşüncesidir. Bu eğitimi alan bir kısım Müslümanlar, Allah’ın “…Biz herşeyi yeterince açıkladık” (İsra Suresi, 12) ayetine rağmen, Kuran’da yeterli açıklamayı bulamayacaklarına inanmış ve kendilerine dayatılan mevzu hadisleri gerçek yol gösterici zannetmişlerdir.

Müminler şunu bilmeliler, Kuran okunduğunda akıl açılır, iman ve maneviyat artar, insan Allah’a daha da yaklaşır, dünyanın geçiciliğini görür. Bu yüzden iman edenlerin tüm bu hurafelerden kurtulup Kuran’ı kendi dillerinde okumaları, anlamaları ve hayata geçirmeleri şarttır. Bir insan ancak Kuran’a tam uyduğunda Allah’ın razı olduğu bir insan olabilir. Bunun için de Kuran’ı yanı başından hiç ayırmaması, ayetleri çok iyi bilip, kalbine ve ahlakına yerleştirmesi gerekir.

 

Kaynak: http://bagnazliknedir.blogspot.com.tr/

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s