Mutsuzluk zincirine kilitlenmiş insanlar…

Mutsuzluk zincirine kilitlenmiş insanlar…

Mutsuzluk zincirine kilitlenmiş insanlar…

İnsan iman etmeden bu dünyada huzur bulamaz.


Yüzler mutsuz, ruhlar mutsuz, milyonlarca insan mutsuz… Sanki mutsuzluk zinciriyle birbirlerine bağlanmışlar. Hem kendilerini mutsuz ediyorlar, hem de çevrelerindeki insanları.İmansızlıkları ve mutsuzlukları iç içe geçmiş, kalpleri kaskatı olmuş. İmansızlık mutsuzluk birbirine geçmiş ve insanlar içine düştükleri bu bataklıktan kendilerini bir türlü çekip kurtaramıyorlar…

İnsanların bu dünyada mutsuz olmalarının baş nedeni imansız olmaları. İman olmayınca zaten geriye hiçbir şey kalmıyor. İnsan Allah’ı sevmiyor, insanları sevmiyor, kendisini sevmiyor, hayvanları sevmiyor. Her şeye, her olaya, herkese nefretle bakıyor. Birinin güzel olduğunu gördüğünde, zengin olduğunu gördüğünde kıskançlıktan boğuluyor. Sararıyor, soluyor, bencillik ruhunu kasıp kavuruyor. “Neden onda var da bende yok” diyor. Allah Kendisinin sevilmediğini gördüğünde insanın üzerindeki bereketi, huzuru, mutluluğu, ferahlığı çekip alıyor. Bu yüzden insanlar şaşırıp duruyor ve “herşeyi var ama neden mutsuz?” diye birbirlerine sorup duruyorlar. Oysa mutluluk parayla, pulla, mevkiiyle, çoluk çocuklarla olmuyor. Allah’ı tanımayan, sevmeyen, iman etmeyen ruh bedenin içinde adeta can çekişiyor, ıstırap duyuyor, sürekli üzüntüye kapılıyor. Bir üzüntü bitiyor, hemen diğeri başlıyor.

Dediler ki: “Rabbimiz, mutsuzluğumuz bize karşı üstün geldi, biz sapan bir topluluk imişiz.” (Mü’minun Suresi, 106)

İnsanların bu dünyada mutsuz olmalarının diğer bir nedeni de bu dünyada “mükemmel bir hayat” beklentisi içinde olmaları. İstiyorlar ki her şey kusursuz olsun. Çok iyi okullarda okusunlar, çok iyi mevkilere gelsinler, çok güzel evlerde otursunlar, mallar adeta yağmur gibi yağsın, çocukları en iyi okullarda okusun, hiçbir zorluk, hastalık, sıkıntı olmasın… Böyle yüzlerce maddenin kusursuz işlemesini ve hayatlarının hep güzel gitmesini istiyorlar.

Oysa dünya hayatında böyle bir şey yok. Kusursuz hayata sahip tek bir insan bile yok. Her insan en başta çok aciz ve ölümlü yaratılıyor zaten. Hayatı boyunca hastalıklarla mücadele ediyor, yoruluyor, yaşamak için sürekli çalışıp çabalıyor. Biraz uykusuz kalsa, az yemek yese hastalanıyor. Yaşamı adeta pamuk ipliğine bağlı durumda. Dünya hayatı da zaten baştan Allah tarafından zorluk üzerine kurulmuş durumda. İnsan hayatının her döneminde farklı farklı imtihanlarla karşılaşıyor. İşte bu noktada imanlı insan imtihan olduğunu anlıyor, sabrediyor, tevekkül ediyor, hemen Allah’a yönelip dönüyor. İmanı onu dimdik ayakta tutuyor. Çünkü biliyor ki dünya hayatı zaten eksik bir yer, zaten tamah edilmemesi gereken bir yer. Asıl gidilecek yer, asıl kusursuz yer cennet. Mümin hayatını cennet özlemiyle geçiriyor.

Bu dünyanın eksik olduğunu bilen ve imanla yaşayan bir insan olaylar karşısında mutsuz olmaz. Bu yüzden müminler dünya hayatında da ahirette de hep neşe içerisindeler, hep güler yüzlüler. Kendilerine verilen binlerce nimetin farkındalar, sürekli şükrediyorlar. İman etmeyenler ise mutsuzluk denizinde boğulup duruyorlar. Hep ellerinde olanlara şükretmek yerine isyan ediyor, olmayana üzülüyorlar. Böyle olduğunda da ruhları bir türlü rahata kavuşmuyor, gerçek mutluluğu ve huzuru ne yaparlarsa yapsınlar bulamıyorlar. Mutlu olmak, huzuru yakalamak için çareyi imanda değil boş yere psikologlarda, ilaçlarda, sporda, yogada bulmaya çalışıyorlar…

Biz insanlara bir rahmet tattırdığımız zaman, onunla sevinirler; kendi ellerinin takdim ettiği dolayısıyla onlara bir kötülük isabet ettiğinde, hemen umutsuzluğa kapılırlar. (Rum Suresi, 36)

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s