Gemiye bindin ama sırtındaki yükü bir türlü bırakmıyorsun…

Gemiye bindin ama sırtındaki yükü bir türlü bırakmıyorsun…

Gemiye bindin ama sırtındaki yükü bir türlü bırakmıyorsun…

Kaderini yaşadığını bilmek kadar konfor olabilir mi?


(Tevbe Suresi, 51), “De ki: “Allah’ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim mevlamızdır. Ve mü’minler yalnızca Allah’a tevekkül etmelidirler.”

Bu ayette çok büyük bir sır var. Allah diyor ki “Allah’ın yazdıkları dışında bir kula hiçbir şey isabet etmez.” Bir hastalığa mı yakalanıyorsun, bir yakının mı ölüyor, iflas mı ediyorsun, istediğin üniversiteyi kazanamıyor musun, istediğin işe giremiyor musun, çocuğun mu olmuyor, paran mı çalınıyor… Hepsinde ama hepsine bir hayır var, bir hikmet var. Allah yaşadığın tüm zorlukları bir imtihan olarak yaratıyor. Sen sabretmekle, güzel davranmakla ve tevekkül etmekle yükümlüsün o kadar. Gerisini Allah’a bırakacaksın. Bu imtihanı yaratan Allah ne zaman kaldıracağını dakaderde belirlemiştir.

Tevekkülün sırrını yakalayan, bulan, ona sarılan, dünyanın en büyük nimetine sarılmıştır. En büyük ferahlığa kavuşmuştur. Bediüzzaman diyor ki: “Adam gemide gidiyor” diyor, “sırtında fazlaca yük var” diyor. “Gemiye biniyor, daha hala gemide de bırakmıyor yükü” diyor. “Halbuki gemiye bıraksa, gemi alıp götürecek onu” diyor. Tevekkülü öyle açıklıyor Bediüzzaman. “Bırakın Allah’a tevekkül edin” diyor. “Kader bir gemi gibidir, alır götürür sizi” diyor.

Ama insanlar Allah’a güvenemedikleri için sürüm sürüm sürünüyorlar. İmansızlıkları, tevekkülsüzleri başlarına bela alıyor. Başlarına gelen her olayda tevekkül yerine isyan etmeyi seçiyorlar. O zaman da belalar başlarından gitmiyor. Gemiye biniyorlar ama omuzlarından yüklerini bırakmıyorlar, bir süre sonra da bu yükün altında ezilip gidiyorlar.

Mümin her olayda kaderini yaşadığını bilecek, “her olayda vardır bir hayır” diyecek ve güzel bir teslimiyetle Allah’a yönelecek. Bu dünya hepimiz için bir imtihan yeri.

Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele. (Bakara Suresi, 155)

Ne bilir ki insan “hayır zannettiği şey şer, şer zannettiği şey ise hayır” olabilir. İnsan bir hastalıktan, bir ölümün ardından, bir zorluğun ardından çok olgunlaşıp, derinleşebilir, bu dünyanın geçiciliğini çok daha net görebilir. İmtihanlara karşı boyun eğicilik ve teslimiyet olayların hikmetini çözmek için ilk adımdır. Allah dilerse müminin kalbine ilham ederek imtihanın hikmetini de açıklayacaktır…

Eğer Allah size yardım ederse, artık sizi yenilgiye uğratacak yoktur ve eğer sizi ‘yapayalnız ve yardımsız’ bırakacak olursa, O?ndan sonra size yardım edecek kimdir? Öyleyse mü’minler, yalnızca Allah’a tevekkül etsinler. (Ali İmran Suresi, 160)

Kaynak: www.allahicinyasamaknasildir.blogspot.com/

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s