İman etmeyen milyonlarca insan olması neden beni şaşırtmıyor?

İman etmeyen milyonlarca insan olması neden beni şaşırtmıyor?

İman etmeyen milyonlarca insan olması neden beni şaşırtmıyor?

Her insan bu dünyada kaderini yaşıyor, istese de istemese de aslında Allah’a iman ediyor.


Bu dünyaya öylesine kaptırmış gidiyor ki insanlar, sıkı sıkıya yapışmışlar ve asla dünyanın peşini bırakmıyorlar. Yapış yapış bir dünya sevgisi, mal, mülk sevgisi, para sevgisi var, onları hiç ummadıkları bir şekilde köleleştiren, bunaltan ve sıkan hırsları var…

Ne bekliyorlar dünyadan? Kariyer, para, güzel bir ev, harika bir araba, iyi bir eş ve çocuklar… Peki bunlar olunca mutlu oluyorlar mı? Hayır. Zaten bu dünya şartlarında hepsi bir arada olmuyor bunların. Zar zor bunları sağlayanda sadece etrafına mutluluk taklidi yapıyor. Yoksa gerçek anlamda mutlu olmuyor, tam tersine hepsini elinde tutmak için sıkıldıkça sıkılıyor, çırpındıkça çırpınıyor. Ne diyor ünlü aktör Jim Carey bir konuşmasında:

“Dilerim herkes bir gün zengin ve ünlü olur ve hayalini kurduğu her şeye kavuşur; böylece aranılan esas cevabın bu olmadığını anlar.”

Evet, çok doğru. Mutluluk bu dünyada parayla, malla, mülkle, kariyerle olmuyor. İnsana ne kariyeri, ne yanındaki insanlar, ne bankaya yığdığı paralar mutluluk getirmiyor, tam tersine bunların hepsi başına bela oluyor. Çünkü mutlu olmak, huzurlu olmak ancak imanla mümkün. Kişinin kalbi ne kadar Allah’a yakınsa o kadar mutlu oluyor, o kadar da bu dünyanın geçici olduğunu biliyor.

Peki ama bu çok net bir gerçekse, neden iman etmiyor insanlar? Neden bu yolun sonunda ölümün onları beklediğini göremiyorlar? Neden ahiret yerine kısacık geçen dünya hayatında yararlanmaya bakıyorlar? Neden Allah’ı unutup O’nun rızasını kazanmak için en ufak bir çaba dahi göstermiyorlar?

Bütün bu soruların tek bir cevabı var… Çünkü öyle yaratılıyorlar. Allah’ın varlığı çok açık, Allah’ın gücü, kudreti, heybeti her yerde hissediliyor. Eğer insan bunu göremiyorsa, fark edemiyorsa ve imansız bir şekilde hayatını sürdürüyorsa o zaman kalbi kapalı demektir. Gözleri olan ama görmeyen, kulakları olan ama duymayan, kalbi olan ama hissetmeyen milyonlarca insandan birisi de o demektir. Allah insanların daha bu dünyaya gelirken imanla ya da imansız olarak bu dünyaya gözlerini açtıklarını şöyle bildiriyor:

Allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir; gözlerinin üzerinde perdeler vardır. Ve büyük azap onlaradır. (Bakara Suresi, 7)

Andolsun, cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi yarattık (hazırladık). Kalpleri vardır bununla kavrayıp-anlamazlar, gözleri vardır bununla görmezler, kulakları vardır bununla işitmezler. Bunlar hayvanlar gibidir, hatta daha aşağılıktırlar. İşte bunlar gafil olanlardır. (Araf Suresi, 179)

İnsan bu ayetleri bildiğinde milyonlarca insanın neden iman etmediğine hiç şaşırmıyor, çünkü Allah bir görüntü olarak milyonlarca insanı ve cinleri cehennem için yarattığını söylüyor. Dünya bir imtihan yeri. Biz böyle bir dünyaya gözlerimizi açıyoruz. Ve bu kadar iman etmeyen insanın içinde iman edip Rabbimize yöneliyor, büyük bir umutla ahireti bekliyoruz. Ve Kuran’la bize bildirilen bu büyük sırrı kavrıyoruz.

…Onlar, öyle kimselerdir ki, (Allah) kalplerine imanı yazmış ve onları Kendinden bir ruh ile desteklemiştir. Onları, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokacaktır; orda süresiz olarak kalacaklardır. Allah, onlardan razı olmuş, onlar da O’ndan razı olmuşlardır. İşte onlar, Allah’ın fırkasıdır. Dikkat edin; şüphesiz Allah’ın fırkası olanlar, felah (umutlarını gerçekleştirip kurtuluş) bulanların ta kendileridir. (Mücadele Suresi, 22)

Kaynak: www.allahicinyasamaknasildir.blogspot.com/

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s