Bana Hz. Yusuf’un Allah’a olan aşkı gibi bir aşk gerek…

Bana Hz. Yusuf’un Allah’a olan aşkı gibi bir aşk gerek…

Hz. Yusuf imtihandan imtihana geçerken kalbindeki Allah aşkı da yükseldikçe yükseliyordu…


Hz. Yusuf’un Allah’a duyduğu aşk ne kadar güçlü, ne kadar güzel ve ne kadar derin… uçsuz bucaksız masmavi okyanuslar gibi, uçsuz bucaksız insanın başını döndüren masmavi gökyüzü gibi…

Bakın Hz. Yusuf daha küçük yaşta kardeşleri tarafından kuyuya atıldı, tek başına bırakıldı ama bir kere bile isyan etmedi. Sadece “Allah” dedi. Daha küçücük yaşta Allah onu ciddi bir imtihandan geçirdi.

Bildiğiniz gibi Hz. Yusuf kuyudan çıkarıldıktan sonra zengin bir malikane sahibine köle olarak satılıyor. Hz. Yusuf o kadar yakışıklı ve çekici ki, efendisinin karısı onunla birlikte olmak istiyor. Hz. Yusuf saray gibi bir malikanede, her türlü zenginliğin içinde yaşarken evin son derece güzel hanımı Hz. Yusuf ile zina yapmak istiyor. Hz. Yusuf ‘da kadını beğeniyor ama zina olacağı için asla yanaşmıyor ve “Rabbim zindan benim için daha hayırlıdır” diyerek kadından uzaklaşıyor ve Allah’a dua ediyor:

(Yusuf) Dedi ki: “Rabbim, zindan, bunların beni kendisine çağırdıkları şeyden bana daha sevimlidir. Kurdukları düzeni benden uzaklaştırmazsan, onlara (korkarım) eğilim gösterir, (böylece) cahillerden olurum.” (Yusuf Suresi, 33)

Hz. Yusuf hiçbir günahı olmadığı halde kadının reddedilmekten dolayı duyduğu nefretle suçlu çıkarılıyor ve zindana atılıyor. Bakın yedi gün değil, yedi ay değil, tam yedi yıl korkunç şartlarda bir zindanda kalıyor. Ama Hz. Yusuf’un Allah’a olan aşkı o kadar güçlü ki zindana da razı, her zorluğa da razı, malikaneden zindana gitmeye de razı. İşte Allah insanın kendi sevgisi uğruna böyle büyük bir zorluğa katlanmasını çok beğeniyor.

Hz. Yusuf’un imtihanları bununla da bitmiyor, Hz. Yusuf hapiste unutuluyor, hem de yıllarca orada kalıyor. İmanı zayıf biri olsa “neden kadınla birlikte olmadım” diye düşünebilir. Ama Hz. Yusuf asla böyle bir zayıflığa kapılmıyor. Zindanda sürekli tebliğ yapıyor, Allah’a olan müthiş sevgisini anlatıyor. Yedi yıl çekilen zorlu hapis karşısında Allah’ta Hz. Yusuf’u çok seviyor.

Daha sonra Hz. Yusuf zindandan çıkarılıp başa getirildiğinde kendisini kuyuya atan kardeşlerini yanına çağırıyor ve onlardan hiç hesap sormuyor. Önüne tüm imkanlar sunuluyor, kendisi tahta geçiyor ama o yine de yalnızca ahireti istiyor. Dünyaya kapılıp gitmiyor. Başına gelen her olayın kaderinde olduğunu çok iyi biliyor:

“Rabbim, Sen bana mülkten (bir pay ve onu yönetme imkanını) verdin, sözlerin yorumundan (bir bilgi) öğrettin. Göklerin ve yerin Yaratıcısı, dünyada ve ahirette benim velim Sensin. Müslüman olarak benim hayatıma son ver ve beni salihlerin arasına kat.”(Yusuf Suresi, 101)

Allah aşık sevgisi seviyor, çileli sevgi seviyor, her zaman kulun Kendisinden razı olmasını istiyor. İşte bu güzellik, bu derin aşk, bu sonsuz sevgi Hz. Yusuf’ta çok güzel tecelli ediyor. Allah bana da tüm samimi müminlere de böyle derin Allah aşkı nasip etsin. Kalbimizdeki sevgiyi, coşkuyu kat kat arttırsın, bizi nuruyla nurlandırsın. Çünkü Allah aşkıyla dopdolu bir kalple yaşamaktan daha güzel hiçbir şey yok bu dünyada. Herş ey O’nunla güzel, her şey O’nun sevgisiyle güzel…

İnsanlar içinde, Allah’tan başkasını ‘eş ve ortak’ tutanlar vardır ki, onlar (bunları), Allah’ı sever gibi severler. İman edenlerin ise Allah’a olan sevgileri daha güçlüdür. O zulmedenler, azaba uğrayacakları zaman, muhakkak bütün kuvvetin tümüyle Allah’ın olduğunu ve Allah’ın vereceği azabın gerçekten şiddetli olduğunu bir bilselerdi. (Bakara Suresi, 165)  

Kaynak: http://kalbimizdekiderinallahsevgisi.wordpress.com/

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s