Bu dünyada telaşa ve korkuya kapılmamanın tek yolu var…

Bu dünyada telaşa ve korkuya kapılmamanın tek yolu var…

Bu dünyada telaşa ve korkuya kapılmamanın tek yolu var...

Kafanızdaki hiç susmayan kötü düşünceler ancak tevekkülle ve Allah’a güvenle son bulur…


İnsanlar hep bu dünyada rahata ermek, huzur içinde yaşamak istiyorlar. İstiyorlar ki kafalarında hiç durmadan dönüp duran o kötü düşünceler kaybolsun, istiyorlar ki telaşları,korkuları kaybolsun. Bir parça rahat yüzü görmek istiyorlar.

Peki ama bunca zorluklarla dolu dünya hayatında bunu nasıl yapacaklar? Çok zengin bir akrabaya sırtını dayamakla bitiyor muendişeler? Ya da çok iyi bir kariyer yapmakla? Kendince kurnaz davranıp zengin biriyle evlenmekle? Ya da paraları bankaya yığıp biriktirmekle? Yoksa endişeler ve korkular giderek daha da mı artıyor? Dünyada alınan her tedbir sürekli boşa mı çıkıyor?

Bu dünyada telaşa kapılmamanın tek yolu var. O da önce Allah’a iman etmek, sonra da şirkkoşmadan iman etmek. Gerçek huzuru, dinginliği ve mutluluğu yaşamanın başka hiçbir yolu yok.Bu dünyada yaşayan hiçbir insanın kendisine ait bir gücü yok. Kimse Allah’tan bağımsız hareket etmiyor, kimse Allah’tan bağımsız tek bir söz bile söylemiyor. Olaylar hep Allah’ın kontrolünde gerçekleşiyor. Allah bir insanı getiriyor, diğerini götüüryor ve saniyesi saniyesine olacak olan olayları hayatımızda tek tek yaratıyor. Daha biz doğmadan on yıl sonra saat iki de yaşayacağımız olay belli. Allah bu olayları bir imtihan olarak kaderimizde yaratıyor.

İşte insan bu hayatın keşmekeşi içinde “şimdi buda nereden çıktı, bu insan neden bana böyle söyledi, neden ters yola saptım, neden ben hastalandım, neden bu işe giremedim, neden istediğim bölümü kazanamadım…” demeye başlıyorsa ve Allah’ı unutuyorsa, işte o zaman şirk içinde yaşıyor demektir. BakınAllah Kuran’da “Allah’tan habersiz bir yaprak bile düşmez”diyor. Bakın yeryüzünde yaşayan trilyonlarca ağaçtan düşen tek bir yaprak bile Allah’ın kontrolünde o ağaçtan yere düşüyor. Yere düşeceği saniye dahi belli. O zaman seninde yaşadığın olayların bir hayrı, bir hikmeti var. Mümin burada imtihanın sırrını kavrıyor ve her seferinde Allah’a tevekkül ediyor.

O zaman geriye telaş edecek bir şey kalıyor mu?“Allah her şeyi hayırla yaratıyor” diyecek mümin. Başına gelen her olayı güzel görecek. Telaşa kapılacak, üzülecek, sıkılacak, yese kapılacak bir durum yok ortada. Tam tersine şirkten sıyrılınca insanın üzerine bir bereket, bir güzellik geliyor. İnsan Allah’tan yana olduğunda ve Allah’ı unutmadığında, Allah’ta kalbine huzur ve güvenlik duygusu indiriyor.

Kuran’ın dışında insanları endişelerden, telaşlardan kurtaracak tek bir yol yok. Allah “bir tek şirk koşmazsanız, bütün kontrolün Bende olduğunu bilirseniz rahat yaşarsınız” diyor. İman etmeyenler de “hayır, bütün kontrol bizde” diyerek inatla direniyorlar. O zaman da işte böyle sürüm sürüm sürünüyorlar…

Kaynak: http://enbuyuktehlikesirkk.blogspot.com.tr/

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s