Neden insanların hayatında bereket yok?

Neden insanların hayatında bereket yok?

İnsanların istekleri hep bu dünyaya yönelik, ahireti düşünen çok az insan var…


Bakıyorum da en zengin bile sıkıntılı şu dünyada… Ne hastalıklar peşini bırakıyor, ne içine düştüğü hırs ona rahat bir nefes aldırıyor. İnsanların çoğu sürüm sürüm sürünüyor şu kısacık dünyada. Üzerlerinde tanımlanamayan, görünmeyen, gizli bir bereketsizlik var. Bu bereketsizlik içinde neşeliymiş gibi yapıyorlar, eğleniyor gibi yapıyorlar, “mutlu” taklidi yapıyorlar. Ama yüzleri gerçeği yansıtıyor. Sevgisizliğin acı izleri yüzlerine ne kadar da güzel yansıyor.

Bir gecede dört mekan gezmekle yakalanmaz mutluluk. Ya da en sevdiğin marka çantayı alıp dolabına koymakla. İstediğin kadar yiyip yiyip yan gelip yatmakla. Ya da deli gibi spor salonlarından çıkmayıp hırsla güzel bir vücuda sahip olmaya çalışmakla. Bunların hepsi boş. İnsan ne yapsa gerçek mutluluğu ve huzuru bu şekilde yaşayamaz. İçinde sürekli gelişen bir tatminsizlik hissi taşır o kadar.

Bütün bunların tek bir nedeni var. Öncelikle imansızlık, Allah’tan uzak bir hayat. Kalp Allah’tan uzak, ruh Allah’tan uzak. İnsan Allah’ı unutunca Allah’ta insanı unutuyor ve bir köşede kimsesiz bırakıyor. Bereketsizliğin de tek bir nedeni var, o da şükretmemek. Evet, buna inanmıyor insanlar. Allah Kuran’da bir sır olarak” eğer şükrederseniz üzerinizdeki nimetimi arttırırım” diyor. Ama insanlar değil şükretmek, onca nimet içinde bile sürekli şikayet edecek, mutsuz olacak bir nedeni cımbızla çekip çıkarıyorlar. Şükretmek akıllarına bile gelmiyor, Allah akıllarına bile gelmiyor. Dünyada bir lokma ekmek, bir damla su bulamayan milyonlarca insan akıllarına bile gelmiyor.

Şimdi böylesine bencil, böylesine nankör olan bir insanın üzerine Allah neden bereket yağdırsın? Düşünsün diye onu zorluktan zorluğa sürüklüyor Allah. Bir imtihan biter bitmez diğerini başlatıyor. Adeta insanlara nefes aldırmıyor. Allah’tan uzak olup, ahireti unutup hırsla bu dünyaya yönelen insanlar da bu nankörlüklerinin karşılığını bu dünyada huzursuzlukla ve mutsuzlukla alıyorlar…

…Kullarımdan şükredenler azdır. (Sebe Suresi, 13)

İşte Biz ayetleri böyle birer birer açıklarız, umulur ki dönerler. (Araf Suresi, 174)

Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele. (Bakara Suresi, 155)

Kaynak: http://imanetmeninguzelligi.wordpress.com/

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s