Sinan Akçıl “Yaratılış sebebin müzik değil…”

Sinan Akçıl “Yaratılış sebebin müzik değil...”

Sinan Akçıl bu yazımı okur mu, ya da medyadan kendisi ile ilgili yer alan haberler kendisine iletiliyor mudur bilemem, ama Sinan Akçıl’ın son verdiği röportaja istinaden yazmak istedim.

Diyor ki Sinan Akçıl “ben müziğe aşığım, benim yaratılış sebebim müzik…” Evet, her insan kaderinde belirlenen şeyi yapmaya geliyor bu dünyaya. Kimi eline fırçayı alıyor ve dünyaca ünlü bir ressam oluyor. Kimi eline kemanı alıyor ve ortaya muhteşem besteler çıkıyor. Kiminden ise insanı can evinden vuracak muhteşem besteler çıkıyor. Peki ama nasıl yapıyor Leonardo da Vinci o inanılmaz güzellikteki tabloları? Peki ama nasıl çıkıyor o muhteşem besteler sağır Bethoven’dan? Tabii ki Allah’ın ilhamıyla değil mi…

Her insan kendisine ilham edileni, kaderinde yapılanı yapıyor bu dünyada. Kendisi için Allah’ın çizdiği yoldan gidiyor. Sinan Akçıl’a da Allah böyle bir yol çizmiş, o da o yoldan gidiyor. Ama şu bir gerçek ki, bu dünyaya gözlerini açan insanların yaratılış amaçları müzik yapmak, resim yapmak, çok iyi bir bestekar olmak, muhteşem binalar yapmak ve öldüklerinde arkalarında kendilerini hatırlatan eserler bırakmak değil. Hepimiz Allah’a kul olmak üzere geliyoruz bu dünyaya. Yalnızca O’nu razı etmeye geliyoruz. Bu dünyada her an her saniye O’nun sevgisini kalbimizde taşımaya geliyoruz. Tabii ki sanatçı sanatını icra edecek ama imanla, Allah’a iman ederek, yoksa yapılanların Allah katında bir değeri olur mu?

Resim, müzik, besteler… Bunların hepsi  insanı Allah’a ulaştıran yollar, vesileler. İnsan bunları iman dolu bir kalple yaparsa hepsinin bir anlamı var. Sanatçı bunları yaparken insanlara Allah’ı hatırlatırsa, sürekli dilinde Allah olursa bir anlamı var. Çünkü bir sanatçı bilir ki ancak ilhamla adım atabilir, ancak ilhamla beste yapabilir. Allah dilemezse sanatçı hiçbir şey yapamaz, tek bir söz bile yazamaz, tek bir fırça darbesi bile vuramaz. Tıpkı benim de tek bir satır yazamayacağım gibi…

Ben Sinan Akçıl’ın bunları bildiğini, hatta kendisinin “ilham” anlamına gelen bir dövmesi olduğunu biliyorum. Ama bu kadar uzun bir röportajda ona bu nimeti bağışlayanın “Allah” oluğunu duymak istiyor insan.

Hepimizin yaratılış amacı Allah’a kul olmak. Nedir kul olmak? Bu dünyada Allah’ın rızasını kazanmak için salih amellerde bulunmaktır, ibadetlerimizi yapmaktır, nefsimizi Allah için eğitmektir, dini tebliğ etmektir, kaderimizi yaşadığımızı bilmektir, imanla yaşamak ve imanla ölmektir.

Ben, cinleri ve insanları yalnızca Bana ibadet etsinler diye yarattım.(Zariyat Suresi, 56)

Bir bestekar tabii ki bestelerini yapacak, bir ressam tabii ki tablolarını yapacak, bir şarkıcı tabii ki Allah’ın verdiği muhteşem sesle şarkılarını okuyacak. Ama iman dolu bir kalple, hep Allah’ı anarak, hep Allah’ı hatırlatarak, hep Allah’ı anlatarak. Yoksa ona verdiği tüm bu yeteneklerin gerçek sahibini övmemiş olur, gerçek sahibinin farkında olmamış olur. Kendisini dinleyen onca insana doğru mesajı verememiş olur.

Sanatçılar kendilerini dinleyen, sanatlarını öven insanlara karşı sorumlular, bu yeteneklerinin Allah’tan geldiğini mutlaka ifade etmeliler. Tabii ki bizi yaratan Rabbimizin övgüye ihtiyacı yok ama her an onun izniyle nefes alıp veren bizlerin O’nu övüp yüceltmeye ihtiyacımız var…

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s