Cehennemin yaratılış amacı ne?

Cehennemin yaratılış amacı ne?

Cehennemin yaratılış amacı ne?

Mümin olan bir insan, Allah’tan korkan bir insan cehenneme girmez.


Allah bir ayetinde “Eğer şükreder veiman ederseniz, Allah azabınızla ne yapsın? Allah şükrün karşılığını verendir, bilendir. (Nisa Suresi, 147)” diyor.

Allah kullarına azap vermek istemez amadünyayı da bir imtihan yeri olarak yaratmış. İyi de var kötü de, güzel de var çirkin de. İman eden de var, etmeyen de. Aksi taktirde dünya bir imtihan yeri olmaz,ahirete geçiş için bir sınama dönemi olmaz.

Aslında Allah samimi kullarını, iman eden kullarını sonsuza kadar cennette mutlu yaşatmak istiyor. Bu yüzden de dünyada böyle bir sistem kuruyor. Müminin eğitimi için inkar edene ihtiyaç var. Müminler bu zorlu ortamdan, nefislerini eğiterek, sabırla ve tevekkülle çıkıyorlar. Böylece cennete girmeye layık oluyorlar. Aksi taktirde dünyada zorluk görmeseler cennetteki sonsuz nimetlerin şükrünü tam anlamıyla veremezler.

Müminler ayrıca yine ayetlerden anladığımız kadarıyla cennetten cehennemi seyredebiliyorlar. Bir ekrandan cehennemdekilerin yaşadıkları zorlu ortamı, o dar ve izbe sokakları, insanların nasıl bir damla suya ihtiyaçlarının olduklarını görüyorlar. Bu yüzden de sürekli Allah’a cennette oldukları için şükrediyorlar.

De ki: “Size bundan daha hayırlısını bildireyim mi? Korkup sakınanlar için Rablerinin Katında, içinde temelli kalacakları, altından ırmaklar akan cennetler, tertemiz eşler ve Allah’ın rızası vardır. Allah, kulları hakkıyla görendir.” (Ali İmran Suresi, 15)

Rabbinizden olan mağfiret ve eni göklerle yer kadar olan cennete (kavuşmak için) yarışın; o, muttakiler için hazırlanmıştır. (Ali İmran Suresi, 133)

Bilmiyorlar mı, kim Allah’a ve elçisine karşı koymaya çalışırsa, gerçekten onun için, onda ebedi kalmak üzerecehennem ateşi vardır? İşte en büyük aşağılanma budur. (Tevbe Suresi, 63)

Kaynak: http://hadislerlecennet.wordpress.com/

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s