Hz. Mehdi hiç görülmemiş bir yöntem ve prensiplerle gelecek…

Hz. Mehdi hiç görülmemiş bir yöntem ve prensiplerle gelecek...

Hz. Mehdi İslam’ı da hikmetle, kısa ve özlü olarak anlatacak.


Peygamberimiz bir hadisinde Hz. Mehdi’yi insanları aydınlatan güneşe benzetir:

Bulutlar güneşin yüzünü örttüğü zaman insanlar güneşten nasıl yararlanıyorlarsa ondan da (Hz. Mehdi’den) öyle yararlanırlar. (Yenabiu’ly-Mevedde, s. 477)

Hz. Mehdi Allah’ın kendisini insanlardan gizli tuttuğu, Hz. Mehdi olduğunun bilinmediği zamanlarda bile ilmi, samimiyeti, güzel ahlakı ve Allah’a olan derin bağlılığı ile insanları aydınlatacak, onların kalplerini Allah’a ve Kuran ahlakına ısındıracaktır.

Peygamberimizin hadislerinden Hz. Mehdi’nin hiçbir mezhebe bağlı olmayacağını da biliyoruz. Hz. Mehdi tüm İslam alemini tek bir çatı altında toplayacak ve sadece Kuran ile hüküm verecektir. Hz. Mehdi yobazların uydurduğu hurafelere de uymayıp onların da düşmanlığını üzerine çekecektir. Peygamberimiz ayrıca bir hadisinde Hz. Mehdi’nin hiç görülmemiş bir yöntem ve prensiplerle geleceğini şöyle bildirir:

Gaybet Numani: İbni Ukdah, o da Ahmet ibn Yusuf’dan, o da İsmail ibn Mehran’dan, o da İbn Bataini’den, o da Vuhaib’den o da Ebu Beşir’den, o da İmam Muhammed Bakır’dan tahric etti.   İNSANLAR, BELİRLENEN YENİ BİR YÖNTEMLE, YENİ PRENSİPLERLE VE YENİ BİR KURALLA HÜKMETMESİ İÇİN ONA (MEHDİ’YE) BAĞLANACAKLAR. (Mehdi’nin) ordularından hiçbiri ölene kadar bozguna uğratılamaz.” (Beklenen Mehdi, Allame Muhammed Bakır el-Meclisi, Biharul Envar İngilizce Tercümesi, Cilt 13 (Eski Baskı)/ Cilt 51-52-53 (Yeni Baskı), Gaybet Kitabı, İmam Mehdi – On İkinci İmam, Bölüm II, Tercüme eden; Seyyid Athar)

Kaynak: http://hzisavehzmehdiyibuyuzyildagorecegiz.blogspot.com.tr/

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Hz. Mehdi hiç görülmemiş bir yöntem ve prensiplerle gelecek…” üzerine bir yorum

 1. Tesadüfen Radikalde ‘Putin’in Suriye’ye gireceği hadislerde nasıl tarif ediliyor?’ adlı yazınızı okudum ve Mehdi ile alakadar olduğunuzu görünce diğer yazılarınıza bir göz attım.
  Ahir zaman ve Mehdi ile ilgili konulardan bahsederken kaynaklara başvuruyor olmanız insafın bir göstergesidir. O halde size şunu sorabilirim; daha hangi alametin vuku bulmasını bekliyorsunuz? Bütün söylenenler açığa çıkmamış mıdır? Dünyanın içinde bulunduğu durum ve cereyan eden tüm hadiseler Merdiven zaten gelmiş olduğuna delalet etmiyor mu? Şunu belirtmeliyim ki Allah’ın Emri asla nefislerimizin isteği doğrultusunda zâhir olmaz; beklentilerimizi çok daha yüce ve fazlasıdır. Biliyor olmalısınız ki Mehdi bir hırsız gibi gelip gidecektir. İşte size şunun müjdesini verebilirim ki Mehdi zuhur etmiştir, Kaim kıyam eklemiştir! Hatta bundan 170 küsür yıl önce İran’da Emrini açıklamış ve yeni bir devir böylece başlamıştır. Ardından kimisinin Hz. İsa kimisinin daha başka pek çok isimle beklediği Zat yani Menyezhurullal (Allah’ın zâhir edeceği Kişi) yani Kayyum, Emrini açıklayıp ve zuhur etmiş ve yeni düzeninin kurulumu Allahın vaadinin yerine gelmesini cari kılacak şekilde başlamıştır. Mehdi diye beklenen Zat, Hz. Muhammed’in asil soyundan gelen ve asıl ismi Seyyid Ali Muhammed olan Hz. Bab’tır. Onun, gelişini müjdelediyi Şahsiyet asıl ismi Mirza Hüseyin Ali olan Hz. Bahaullah’tır. Bugün bütün dünyada ışığı parlayan bu hakikat güneşleri Allah’ın Emrini izhar eylemiş ve dünya bunun etkisiyle titremektedir. Bu çağın en büyük Emri ise barıştır. Dünya barışının. İnsanlar bu gerçeği görüp bu yüzlerini Emre çevirmedikçe sayısız felaketler onun peşini bırakmayacaktır.
  Hakikatın arayıcısı iseniz keskin bir bakış ve insaflı bir yürekle, Bahai Dinini araştırmanızı söyleyebilirim. Fakat Hakikatın bizim idraklerimizin üstünde olduğunu hatırda tutmak kendi bilgilerimizin bize bir perde olmasını engellemede gerçek bir yardımcı olacağı aşikardır. Allah’ın hepimizi Kendi doğru yoluna kılavuzlasın için dua etmek elzemdir. Bende öyle yapmaktayım.
  Saygılarımla,
  Uğur Oflazoglu

  Beğen

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s