Kayahan, Beste Açar ve İpek Acar miras davasında yetim hakkı…

Kayahan, Beste Açar ve İpek Acar miras davasında yetim hakkı…

Kayahan, Beste Açar ve İpek Acar miras davasında yetim hakkı…

Eminim Kayahan miras konularının açılmasını hiç istemezdi…


Kayahan’ın şarkılarıyla büyüdük hepimiz, en sevdiğim sanatçılardan biri Kayahan. Daha ölümünün ardından birkaç ay geçmesine rağmen Kayahan’ın mirası ile ilgili eşi ve kızının miras kavgasına tutuştuğu haberleri çıkmaya başladı.

Çıkan haberlere göre Beste Acar verdiği dilekçe ile babasının mirasının tespitini istemiş, 20 Mart 2015 günü hesaptan 445 bin TL’nin yıllardır babasının yanında çalışan ve banka hesap işlerini takip eden Zülfikar U. tarafından çekildiğini iddia etmiş.

Şimdi bu haberler doğru da olabilir tamamen uydurma da olabilir. Basında her zaman hayali haberler yayınlanır. Ben burada çok önemli bir konuya değinmek istiyorum. Dünya hayatı hepimiz için gelip geçici bir yer, hepimiz hiçbir şeyimiz olmadan ahirete gideceğiz. Tıpkı Kayahan’ın da yanında hiçbir şey götürmediği gibi. Para kimsenin gözünü kör etmemeli, dostluklar, kardeşlikler, akrabalıklar para yüzünden kesinlikle bitmemeli. Kimse paraya böylesine taparcasına değer vermemeli.

Kayahan vefat ettiğinde hem kızı Aslı Gönül Açar, hem de Beste Acar babaları vefat ettiği için yetim konumundadır.  Kuran miras konusunda yetim hakkı üzerinde çok ehemmiyetle durur. Kimse yetimlerin mallarına haksızlıkla elini uzatmamalı, bunun karşılığının çok büyük olduğunu bilmelidir.

Yetimlere mallarını verin ve murdar olanla temiz olanı değiştirmeyin. Onların mallarını mallarınıza katarak yemeyin. Çünkü bu, büyük bir suçtur. (Nisa Suresi, 2)

Yetimleri, nikâha erişecekleri çağa kadar deneyin; şayet kendilerinde bir (rüşd) olgunlaşma gördünüz mü, hemen onlara mallarını verin. Büyüyecekler diye israf ile çarçabuk yemeyin. Zengin olan iffetli olmaya çalışsın, yoksul olan da artık maruf (ihtiyaca ve örfe uygun) bir şekilde yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz zaman, onlara karşı şahid bulundurun. Hesap görücü olarak Allah yeter. (Nisa Suresi, 6)

Gerçekten, yetimlerin mallarını zulmederek yiyenler, karınlarına ancak ateş doldurmuş olurlar. Onlar, çılgın bir ateşe gireceklerdir. (Nisa Suresi, 10)

“yetimin malına, o erginlik çağına erişinceye kadar -o en güzel (şeklin) dışında- yaklaşmayın. Ölçüyü ve tartıyı doğru olarak yapın. Hiçbir nefse, gücünün kaldırabileceği dışında bir şey yüklemeyiz. Söylediğiniz zaman -yakınınız dahi olsa adil olun. Allah’ın ahdine vefa gösterin. İşte bunlarla size tavsiye (emr) etti; umulur ki öğüt alıp-düşünürsünüz.” (En’am Suresi, 152)

Gördüğünüz gibi Kur’an’da miras hükümleri son derece açıktır, Allah “yetimlerin mallarını zulmederek yiyenler karınlarına ateş doldururlar” diye bildirir. Haksız yere alınan para insana hastane parası olarak döner, Allah o kişinin ocağına ateş düşürür, mutluluk ve huzur vermez. Bu yüzden mirasın her iki taraf arasında eşit paylaşılması gerekir. Umarım miras kavgaları Kayahan ailesinde de hiç yaşanmaz. Para için insanlar birbirine düşmez, birbirini kırıp yaralamaz.

Kayahan vefat ettiğinde yazdığım “Kayahan, acizlik, ölüm ve gerçek Sevgili’ye kavuşmak” başlıklı yazımı bu linkten okuyabilirsiniz:

http://blog.milliyet.com.tr/kayahan–acizlik–olum-ve-gercek-sevgili-ye-kavusmak/Blog/?BlogNo=494966

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s