Kur’an’a göre yenilmesi haram sadece 4 yiyecek var…

Kur’an’a göre yenilmesi haram sadece 4 yiyecek var…

Kur-an’a göre yenilmesi haram sadece 4 yiyecek var…

Allah’ın yasaklamadığı bir yiyeceği kimse kendi kafasından yasaklayamaz.


Evet, Kur’an’da haram olarak bildirilen yalnızca 4 yiyecek var. Buna rağmen yobazlar kendi kafalarına göre birçok yiyeceği Müslümanlara haram kılmışlardır. Mesela Hanefî Mezhebine göre balık cinsinden kabul edilme­yen midye, istiridye, yengeç, teke, istakoz ve bunlara benzer hayvanların yenmesi de helâl değildir. Yine yobazların kendi uydurdukları hadislere göre bir mezhebe göre helalolan yiyecek diğer mezhebe göre haramdır. Bu durum Müslümanların sadece Kuran’la hareket etmeleri gerektiğinin de kanıtıdır.

Allah Kuran’da Müslümanların kadın olsun erkek olsun, israf etmeyecek şekilde helal olan her şeyden yiyip içmelerini buyurmuştur. Kuran’ın, haram yiyecekler konusunda çizdiği sınırı hep birlikte görelim;

” Öyleyse Allah’ın sizi rızıklandırdığı şeylerden helal (ve) temiz olanlarını yiyin; eğer O’na kulluk ediyorsanız Allah’ın nimetine şükredin. O, size ancak ÖLÜYÜ, KANI, DOMUZ ETİNİ ve ALLAH’TAN BAŞKASI ADINA KESİLMİŞ OLANI (HAYVANI) haram kıldı. Fakat kim mecbur kalırsa, saldırmamak ve sınırı aşmamak üzere (yiyebilir). Çünkü gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. Dillerinizin yalan yere nitelendirmesi dolayısıyla şuna helal, buna haram demeyin. Çünkü Allah’a karşı yalan uydurmuş olursunuz. Şüphesiz ALLAH’A KARŞI YALAN UYDURUNLAR KURTULUŞA ERMEZLER. (Nahl suresi,114-116)

Size (haklarında yasaklar) okunanlar dışındaki hayvanlar helal kılındı…(Hac Suresi,30)

Deniz avı ve onu yemek size ve (yeryüzünde) dolaşanlara bir yarar olarak helal kılındı… (Mâide Suresi,96)

Görüldüğü üzere, Allah, Kur’an’da yalnızca dört haram yiyecek bildiriyor. Bu konuda muğlak bir durum söz konusu değildir. Bunların haricinde haram belirlemek Allah’ın hükmüne ortak olmaya çalışmaktır ve batıldır. Allah Katında geçerliliği yoktur ve daha da önemlisi Allah Adına yalan söylemektir.

Son olarak Müslümanların “Allah’tan başkası adına kesilmiş hayvanı” yememe hükmüne dikkat etmeleri gerekiyor. Yurt dışındaki restaurantlarda yenilen etler Allah adına kesilmediği için yenmemeli, Müslümanlar bunun yerine balık tercih etmeli, ya da Müslümanların işlettiği yerlerden yemelidir.

11667479_1104918906203380_3057739608817994906_n

Tüm yazılarım: http://erkanarkutyaziyor.wordpress.co

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/list

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s