Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez “İşid’e karşıyız” diyor ama…

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez “İşid’e karşıyız” diyor ama...

Diyanet İşleri tarafından basılan kitaplardaki uydurma hadisleri İşid uyguluyor, ilmen nasıl yol gösterilecek?


Diyanet İşleriBaşkanı liderlere mektup gönderiyor ve “İşid’in dini anlayışı yanlış” diyor ve bunun kendilerine anlatılmasını öneriyor. Din adına yapılan söylemlerin, eylemlerin dinle alakasının olmadığı İşid’e anlatılmalıymış. Peki nasıl yapılacak bu? Ondan bahsetmiyor.

Şimdi öncelikle şunu söylemek lazım. İşid ile silahla değil fikri mücadele yapılması gerektiğini Diyanet İşleri Başkanı’nın kabul etmesi ve tek çözümün bu olduğunu görmesi çok güzel.Çünkü hiçbir terör örgütünü silahla yenemeyeceğiniz gibi İşid’i de yenemezsiniz. Ancak sevgiyle, ilimle, irfanla, onların uyguladıkları İslam’ın Kuran’la bağdaşmadığının anlatılmasıyla olur bu. Terör terörle yenilmez.

Fakat ortada şöyle de çok önemli bir gerçek var. Diyanet İşleri Başkanı “İşid ile fikri mücadele yapılmalı” diyor ama bu nasıl yapılacak onu açıklamıyor. Çünkü bizim Diyanet İşlerimiz bu işi yapacaksa bütün Buhari’deki, Muslim’de, Tırmızi’deki, Kutüb-i Sitte’deki, İbn Mace’deki, Suneni Nesih’teki bütün uydurma rivayetleri tek tek ortaya çıkarması ve hepsini kaldırması gerekiyor. Ama bu uydurma hurafeleri açıkladığı ve kaldıdığı anda gelenekçilerin çok büyük bir kısmının büyük bir öfke ile üstüne saldıracakları çok açık. Bu yüzden Diyanet İşleri hiçbir zaman hurafeleri kaldırmaya yanaşmıyor.

“Taşlayarak kadın öldürme, namaz kılmayanın öldürülmesi, sakalını kesenin öldürülmesi, farklı mezhepten Müslümanların öldürülmesi” işte bunların hepsinin hurafe olduğunu ve Kuran’da olmadığını açıklaması gerekiyor Mehmet Görmez’in. “Taşlayarak kadın öldürme bir Pagan adetidir, İslam’da böyle vahşi bir uygulama yoktur” demesi gerekiyor.

Çünkü İşid zaten bizim Diyanet İşleri’nin bastırdığı kitaplardaki hurafeleri aynen, harfi harfine uyguluyor, en ufak bir taviz vermiyor!Kitapta “taşlayarak öldürün” diyor, İşid de adam doğruyor. “Namaz kılmayanı öldürün”, “sakalını keseni öldürün” diyor kitapta, İşid’de aynısını yapıyor.

Bakın sahih olduğu söylenen hadis kitaplarında nasıl ifadeler geçiyor:  “İçki içmede beşinci kez israr edeni öldürün” (Ebu Davut) 1643 nolu) “Kuran okudukları halde traş olanları öldürün.” deniyor. (4816 nolu) “Zina edenleri öldürün.” (Tırmızi,1623 nolu) “Evliyken zina edenleri taşlayarak, recm ederek öldürün. (Buhari, 1111) “Dinden dönenleri öldürün.” (Muvatta 1585) “İslam’ı terk eden hangi erkek olursa, onu tekrar İslam’a davet et. Dönmezse boynunu vur! “Namazı terk edenler öldürülebilir.” (Ebu Davud, 2117)

Pki bizim dinimizde zorlama var mı? Yok. Ayet var. Adam ister namazını kılar, ister kılmaz. İster iman eder, ister etmez, ister sakalını keser, ister kesmez. İsterse din değiştirir, kimse karışamaz. Ne diyor ayette:

Ve de ki: “Hak Rabbinizdendir; artık dileyen iman etsin, dileyen inkar etsin… (Kefh Suresi, 29)

Dinde zorlama (ve baskı) yoktur. (Bakara Suresi, 256)

Diyanet İşleri Başkanı çıkıp cesurca bu hadisler uydurma diyebilir mi? Diyemiyor işte. İşid ideolojisini hep bu uydurma hadislerden alıyor, El-Kaide ve Taliban’da öyle. Gördüğünüz gibi dinden döneni İşid aynı inandığı hadiste söylendiği gibi boynunu vuruyor. “Bu küfre düştü” diyor ve karşısındakini kesiyor! Bizim Diyanet İşleri bütün bu uydurma hadislerin Kuran’da olmadığını gümbür gümbür açıklamalı. Yoksa İşid ile nasıl ilmi mücadele yapılacak? Uydurma hadislere göre bambaşka bir din yaşanıyor ama böyle bir din Kuran’da yok!

Eğer hurafeleri kaldırılmazsa o zaman İşid ile mücadele yapılamaz. Eğer Diyanet İşleri Başkanı bunu yapamıyorsa ancak Mehdiyet’in yapacağını açıklamalı. Diyanet İşleri Başkanı “Biz gençlere yetişemedik, İslam’ı anlatamadık, onlara uygun bir dil geliştiremedik” diyor. Peki tamam da Diyanet İşleri Mehdiyet’e de tamamen karşı. Peki bu hurafeleri kim kaldırıp dini İslam’a ve tertemiz Kuran’a döndürecek? Ayrıca bütün Ortadoğu’daki İslam ülkeleri Mehdi’yi bekliyor, Museviler de öyle. Batı da büyük bir şevkle İsa Mesih’i bekliyor. Sonuçta dinde hurafeleri temizleyecek kişinin, mezhepleri kaldıracak kişinin Mehdi olduğu çok açık. Ama Diyanet İşleri Başkanı bu gerçeği görmezden geldiği gibi “İslam’da Mehdi inancı yoktur” diye de açıklama yapıyor.

… Hz. Mehdi, dini peygamberin zamanında olduğu gibi aynen uygulayacak. Yeryüzünde mezhepleri kaldıracak. Halis hakiki dinden başka mezhep kalmayacak.(Muhammed B. Resul El Hüseyin El Berzenci, Kıyamet Alametleri, s. 186-187)

Mehdi kaldırmadık bidat bırakmayacaktır. Ahir zamanda aynı Peygamber (sav) gibi dinin icablarını yerine getirecektir.” (Kıyamet Alametleri, sf. 163)

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s