Fransa terörle mücadelede ne yapsa kabul, aynısını Türkiye yapsa?

Fransa terörle mücadelede ne yapsa kabul, aynısını Türkiye yapsa?

Fransa PKK ve PYD’yi terör listesine almayıp, üstelik sarayında konuk ediyor!


Fransa’da yaşanan son terör saldırısından sonra Fransa ilk etapta bunun acısını Suriye’deki Müslümanların üzerine bomba yağdırarak aldı ve hala da almaya da devam ediyor. Fransa’da terör saldırısında hayatını kaybeden 1 Fransıza karşılık şimdi Suriye’de binlerce masum Müslüman’ın canı alınıyor. Binlerce çocuk sabah gözlerini yetim olarak dünyaya açıyor.

Bu arada Fransa kendi içinde de sıkı bir denetim dönemine giriyor. Fransız millet vekilleri terör propogandası yapan internet siteleri ve sosyal medya ağları için “düşünce özgürlüğü” demedi. Polis, kanıt olmaksızın makul şüpheye dayanarak arama yapabilecek. Güvenlik tehdidi oluşturduğu düşünülenlerin fişlendiği S dosyasındaki isimlerin de yasa tasarısında “EV HAPSİNDE TUTULMASI, İLETİŞİMLERİNİN kesilmesi ve gerektiğinde elektronik kelepçe takılması öngörülüyor.

Tabii ki zaruri durumlarda terörü engellemek, terör propogandasını bastırmak için olağanüstü tedbirlerin alınması gerekebilir. Ülkeler kendilerini korumak adına her türlü yöntemi deneyebilir ve uygulayabilir. Hiçbir ülke de çıkıp “insanların özgürlüğünü kısıtlıyorsunuz, bunları yapamazsınız” diyemez.

Yalnız burada Fransa için oldukça dikkat çekici bir durum var. Fransa kendisine geldiğinde terörü engellemek adına en sert tedbirleri alırken Türkiye’de kan kusturan PKK’yı kendi sarayında bir güzel ağırlıyor. Holland karşısına PKK’lıları oturtmuş, büyük bir dikkatle onları dinliyor ve PKK’ya tam destek veriyor!Biz Türkiye olarak Fransa’da kök söktüren bir terör örgütünün yetkililerini Ankara’da ağırlasak, kendi cumhurbaşkanımızın karşısına oturtsak acaba Fransa bunu nasıl karşılar? Ama kendileri bunu yapıyorlar işte. Bizden de hiç sesimizi çıkarmamamızı bekliyorlar.

Yine Fransa kendi ülkesinde terör nedeniye sıkı bir denetim oluştururken Türkiye aynısını yapsa insanların bir kesiminden nasıl sesler yükselir bir düşünün. “Yok özgürlüğümüz kısıtlanıyor, yok halkın sesi kısılıyor, yok üzerimizde baskı kuruluyor” diye her yeri ayağa kaldırırlar. (Bu arada İngiliz basını, Amerikan basını da dünyayı ayağa kaldırır. Gezi Parkı olaylarında yaptıkları gibi.) Ama bakın işte, o bayıldığınız, ağzınızın suyu akarak özendiğiniz Fransa terörle karşı karşıya geldiğinde kendi vatandaşına nasıl yaptırımlar uyguluyor. Aynı Fransa’da PKK sokakta terör estirse nasıl polislerle, coplarla bu teröristlerin üzerine saldırırır bir düşünün. Fransa yapınca oluyor, ama Türkiye yapınca “özgürlüğü kısıtlayan ülke” oluyor. Ve her zaman olduğu gibi Türkiye’ye gelince ne PKK, ne YPG bir türlü terör örgütü olarak kabul edilemiyor.

Tüm yazılarım: https://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Reklamlar

Cevapla

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s